Petrol
97.35
-0.82%
Euro
18.4165
0.08%
Dolar
17.9479
0.09%
Altın
1.035
-0.34%
Borsa
2864
0.00%
Bitcoin
446.054
1.28%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  F-4 krizi ardından Türkiye'den yeni füze ihalesi

  Türk jetinin Suriye'nin düşürmesinin ardından, Trükiye'den yeni bir uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi ihalesi..
  • 29.06.2012 - 17:03
  F-4 krizi ardından Türkiye'den yeni füze ihalesi

  F-4 krizi ardından Türkiye den yeni füze ihalesi #1

  Türkiye, Suriye'nin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait RF-4E tipi keşif uçağını düşürmesinin ardından yeni uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi arayışına hız verdi. Kısa bir süre içinde yeni sistemler için 4 milyar dolarlık dev bir ihale açılacak.

  İŞTE İHALEDE YARIŞACAK ÜLKELER

  Üyeleri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar'ın da bulunduğu Savunma Sanayi İcra Komitesi Temmuz başında bir araya gelerek ihale kararını imzalayacak.

  "Türkiye'nin Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri" (T-Loramids) olarak adlandırılan sistemin ihalesine, ABD'den Raytheon ve Lockheed Martin, Rusya'dan Rosoboronexport, Çin'den CPMIEC şirketleri ile Fransa-İtalya konsorsiyumu Eurosam'ın katılması bekleniyor.

  İhale ilk olarak 2009 yılında gündeme gelmiş ancak o dönemin koşullarında süresiz olarak ertelenmişti.

  AFP haber ajansına konuşan Batılı bir diplomatik kaynak, listenin son halinin 11 ya da 12 Temmuz tarihlerinde açıklanacağını söyledi.

  RUSYA VE ÇİN'E NATO İZİN VERMEZ

  Batılı yetkililer ve uzmanlar, Hürriyet Daily News'e yaptıkları açıklamada, Rusya ve Çin'in ihaleyi kazanma ihtimalinin düşük olduğunu zira bu ülkelerde üretilen sistemlerin NATO üyesi ülkelerin sistemleriyle uyumlu olmadığını belirtti.

  Dahası Rosoboronexport ya da CPMIEC'in ihaleyi kazanması, NATO'ya ait gizli bilgilerin ittifak dışındaki ülkelerin eline geçmesi anlamına da geliyor. NATO'nun böyle bir duruma izin vermeyeceği ifade ediliyor.

  HOLLANDE'IN SEÇİLMESİ EUROSAM'A YARADI

  İhalenin en güçlü ismininse Eurosam olduğu öne sürülüyor.

  Türkiye'nin 'soykırım' yasası nedeniyle yürürlüğe koyduğu yaptırımların François Hollande'ın cumhurbaşkanı olmasından sonra kaldırılmasıyla Eurosam'ın önü açıldı. Zira yaptırımlar kapsamında iki ülke arasında savunma sanayi işbirliği durdurulmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir