Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
516.875
1.75%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  F-4 raporu: Düştü mü düşürüldü mü

  F-4 uçağı düştü mü düşürüldü mü? İşte o rapor:
  • 10.08.2012 - 10:41
  F-4 raporu: Düştü mü düşürüldü mü

  F-4 raporu: Düştü mü düşürüldü mü #1

  F-4 uçağının Suriye tarafından vurulduğuna dair hiçbir bulguya rastlanmadı. Uçağın rotası konusunda ABD'den gelen verilen de farklı olduğu iddia ediliyor. 

  Ankara’da günlerdir Suriye karasularında enkazı bulunan ve yoğun bir çabayla önemli bölümü çıkarılan RF-4 uçağıyla ilgili söylentiler dolaşıyor. İddialar arasında hükümet tarafından açıklanan ve Genelkurmay’ın radar verilerine dayanan rota ile ABD ’nin verdiği radar bilgilerinin uyuşmadığı da var. Ancak kesin olan şu: Çıkarılan parçalarda yapılan araştırmalarda uçağın vurulduğuna dair bir bulguya rastlanamadı. Uçağın Suriye tarafından düşürüldüğüne dair en güçlü kanıt, Suriye ’nin Ankara ’ya resmen ‘düşürdük’ bildirimi.

  FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

  Radikal Gazetesi'nden Deniz Zeyrek'in haberine göre, Ankara kulislerinde YAŞ toplantısının başladığı 1 Ağustos tarihinden bir hafta önce Hava Kuvvetleri’yle ilgili bazı iddialar konuşuluyordu. İddiaya göre YAŞ ’ta Hava Kuvvetleri’nin üst yönetimi değiştirilebilirdi. Çünkü, düşen uçak konusunda komutanları zora sokacak bazı sonuçlara ulaşılmıştı. Yetkililer uçak konusundaki araştırmaların son durumunu Zeyrek'e anlattı.

  Kesin olan bilgiler şunlar:

  * Suriye karasularında sürdürülen uçağın enkazını çıkarma çalışmaları tamamlanmış.

  * Deniz dibinden aralarında 1200 kiloluk kanat ve kuyruk parçalarının da bulunduğu 20’ye yakın kritik parça çıkarılmış.

  * Çıkarılan parçalar üzerinde Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda fiziki ve kimyasal analizler yapılmış.

  * ABD’den gelen radar bilgileri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın radar bilgileri ile karşılaştırılmış.

  * Pilotların son telsiz konuşmaları deşifre edilmiş.

  * Bütün bu araştırmaların sonunda kapsamlı bir rapor hazırlanmış.

  DÜŞÜRÜLDÜĞÜNE DAİR BULGU YOK

  Üst düzey bir yetkiliye göre çıkan parçalar üzerinde füze ya da uçaksavarla düşürüldüğüne dair bir bulguya rastlanamamış. Elde edilen bazı veriler, uçağın virile girerek (vida gibi dönerek) denize çakıldığına ilişkin ihtimali de düşündürüyor. Uçakla düşmeden önce radar ve telsizle kurulan iletişime ilişkin veriler de uçağın düşmeden önceki son dakikalarında rota açısından bir ‘anormallik’ olduğunu gösteriyor.

  TEK KANIT; SURİYE'NİN 'DÜŞÜRDÜK' AÇIKLAMASI

  Netice itibariyle uçağın düşürüldüğüne dair en ciddi kanıt, Suriye’nin itirafı. Nitekim Suriye, Dışişleri Bakanlığı’na resmen “Uçağı biz düşürdük” bildiriminde bulunmuş.


  Görüş Bildir