Euro
15.5109
-0.44%
Dolar
13.7211
-0.55%
Altın
787.44
-0.23%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
722.420
-0.28%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Efkan Ala'dan yabancı savaşçılarla ilgili açıklama

  Bakan Ala, Türkiye'ye girişi yasaklanan ve sınırdışı edilen yabancılarla ilgili bilgi verdi.
  • 27.09.2014 - 03:41
  Efkan Ala'dan yabancı savaşçılarla ilgili açıklama

  efkan ala

  Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşmek için Ankara'ya geldi. Görüşme sonrasında iki bakan ortak basın toplantısı düzenlenerek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Fransa'nın güçlü bağlarla birbirine bağlı müttefik iki ülke olduğunu belirten Bakan Ala, "Bölgemizdeki güvenlik sorunları, bu sorunların çözümündeki iş birliği, bölgedeki terör örgütleri ve yabancı savaşçılarla mücadele görüşmelerimiz sırasında sayın bakanın da ifade ettiği gibi üzerinde durduğumuz önemli konulardı. Bugün bölgede karşı karşıya kalınan sorunlar sadece Türkiye'nin ve bölgenin değil, tüm dünyanın güvenliği için önemli bir mesele haline gelmiştir. Ancak Türkiye bu olaylardan doğrudan etkilenmektedir. Türkiye başından itibaren bölgedeki terör örgütleri ile mücadelede ve yabancı savaşçılar konusunda kararlı bir duruş sergilemiştir" ifadelerine yer verdi.

  "81 ÜLKEDEN 6 BİN 620 KİŞİYE TÜRKİYE'YE GİRİŞ YASAĞI KONULDU"

  Terörle bağlantısı bilinen kişiler konusunda Türkiye'ye zamanında bilgi verilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Efkan Ala, "Bugüne kadar 81 ülkeden 6 bin 620 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konmuştur. 73 ülkeden 1013 kişi ise Türkiye'den sınır dışı edilmiştir. Ancak yabancı savaşçılar konusunda kaynak ülkelerden öncelikle beklentimiz, özellikle terörle bağlantısı bilinen bu kişiler ülkelerinden ayrılmadan durdurulmalı. Bu bilgiler zamanında Türkiye'ye verilmelidir" dedi.

  "TERÖRLE MÜCADELE VE GÜVENLİK KONUSUNDA YAPILAN GÖRÜŞME SON DERECE OLUMLU GEÇTİ"

  Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sayısının 1 buçuk milyonu aştığına dikkat çeken Bakan Ala, uluslararası yardımların kayda değer olmadığını ifade etti. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile olan görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Bakan Efkan Ala, "Sayın bakan ile görüşmemiz son derece verimli olmuştur. Özellikle terörle mücadele ve güvenlik konusunda yapılan görüşme son derece olumlu geçti. Bu konuda işbirliği kararı alındı" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir