Fahrettin Altun: İddiamız da gücümüz de büyük

Bu yıl altıncısı düzenlenen TRT World Forum, organizasyonu 9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek.

Bugün başlayan organizasyon 40 ülkeden 100'e yakın uluslararası bilinirliği olan konuşmacı katılım sağladı.

Liderleri buluşturan forum bu yıl, “Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar” temasıyla düzenlendi.

İlk gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile dünyanın dört bir yanından akademisyenler, gazeteciler, politika belirleyicileri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya geldi.

Burada konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, önemli açıklamalarda bulunarak, Türkiye'nin bölgesel ve küresel bir aktör haline geldiğini belirtti.

"Cumhurbaşkanımız dünyada her temel meselede fikri sorulan bir lider durumuna gelmiştir"

Fahrettin Altun'un konuşmalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Türkiye, son 20 yılda sağladığı siyasi istikrar, ekonomik güven ve toplumsal huzur sayesinde insanı merkeze alan, dinamik ve çok boyutlu bir dış politikayı hayata geçirme imkanı yakalamış ve böylelikle sadece kendi haklarını değil, aynı zamanda küresel alandaki adaletsizlikleri gidermeye ve dünya barışını tahkim etmeye dönük girişimler ortaya koyabilmiştir.

Ülkemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milli menfaatlerini tavizsiz şekilde savunurken, öte yandan bölgesel krizlerin ve küresel ihtilafların çözümü noktasında da son derece önemli katkılar sunmaktadır. Bu gayretlerimiz 'küresel belirsizlikler çağı' olarak nitelenen bu çağda, Türkiye'yi istikrar adası yapmakla birlikte, aynı zamanda 'istikrarlaştırıcı bir güç' olarak öne çıkarmaktadır.

Yaklaşık 10 aydır süren Rusya-Ukrayna Savaşı'nda ortaya koyduğumuz barış diplomasisi, tüm dünyanın Türkiye'yi istikrarlaştırıcı ve küresel barışa katkı sunan yatıştırıcı bir güç olarak kabul ettiğini göstermiştir.

Cumhurbaşkanımız, bu süreçte sergilediği kararlılık, aldığı inisiyatif ve üstlendiği sorumlulukla dünyada her temel meselede fikri sorulan bir lider durumuna gelmiştir. Bu liderlik hiç kuşkusuz, Türkiye'nin diplomatik güç ve etkisini artıran merkezi bir unsurdur.

Fahrettin Altun: İddiamız da gücümüz de büyük ViDEO

"Dışarıdan yapılan müdahaleler trajediler yaratmaktadır"

Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlandırdığı üzere bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde elde edilen diplomatik başarılar, Türkiye’nin bu süreçte oynadığı kolaylaştırıcı ve uzlaştırıcı küresel rolleri ortaya koymaktadır.

Zira acı tecrübelerle görüyoruz ki Orta Doğu'dan Balkanlar'a, Karadeniz'den Doğu Akdeniz'e herhangi bir bölgeye dışarıdan yapılan müdahaleler, o bölgenin krizini derinleştirmekte, krizleri büyütmekte, trajediler yaratmaktadır. Dış politika modelimizin bir diğer mümeyyiz vasfı ise küresel adalet mücadelesinden beslenmesi ve bu mücadeleyi büyütmesidir. Bu bağlamda uluslararası örgütlerin reforme edilmesi ve etkinliğinin artırılması çabası, daha adil bir dünyayı mümkün kılmaya yönelik gayretimizin bir parçasıdır.

Cumhurbaşkanımızın, uzun yıllardır bayraktarlığını yaptığı 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrısı, gördük ki son Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda birçok devlet başkanı tarafından tekrar edilmektedir. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı mücadelesinin bir sonucu ve başarısıdır.

Türkiye'nin küresel gelecek vizyonu, dünyayı çatışmalardan uzak tutmayı ve yeni bir soğuk savaşa girilmesinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Fahrettin Altun: İddiamız da gücümüz de büyük

"Sistematik dezenformasyon toplumların huzur ve barışını hedef almaktadır"

Bunların yanında nefret söylemi, İslam karşıtlığı ve antisemitizm ile mücadele de küresel istikrarın tesisi için ülkemizin öncülük ettiği ve işbirliği çağrısı yaptığı alanlar arasındadır. Ve elbette enformasyon savaşlarına, dezenformasyon operasyonlarına karşı kapasite geliştirme ve ittifaklar oluşturma hususu da uluslararası alandaki önemli odaklarımızdan biridir ve bu husus da dış politika modelimizin önemli bir sütunudur.

Hepimiz şahidiz ki günümüzde karmaşık bir şekilde yürütülen sistematik dezenformasyon faaliyetleri ulusal, bölgesel ve küresel istikrarı, birey haklarını, toplumların huzur ve barışını hedef almaktadır.

"İddiamız da gücümüz de büyük"

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye Yüzyılı vizyonu bu bağlamda sadece ülkemiz için değil bölgemiz ve dünya için gerçekleşecek bir devrimin muştusudur. Ülkemizle birlikte bölgemizden başlayarak dünyanın her yerine demokrasi, kalkınma, barış̧ ve refah götürmek istiyoruz. İddiamız da gücümüz de büyük.

Açık ve net bir şekilde vurgulamak istiyorum ki Türkiye, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bundan sonra da küresel belirsizlikleri ortadan kaldırma, istikrarı tesis etme, insanlık için huzurlu ve güvenli bir gelecek inşa etme namına gayretlerini kararlılıkla sürdürecektir."

Fahrettin Altun: İddiamız da gücümüz de büyük