Euro
9.4041
0.56%
Dolar
7.8542
0.52%
Altın
450.32
0.17%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
143.299
3.65%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Faruk Çelik: Kıdemde uzlaşma başka bahara kalabilir - izle

  Faruk Çelik: Kıdemde uzlaşma başka bahara kalabilir - izle

  Bakan Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunda uzlaşı olmaması halinde düzenlemenin ertelenebileceğini söyledi.
  • 19.10.2013 - 12:02

  Faruk Çelik: Kıdemde uzlaşma başka bahara kalabilir - izle #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunda taraflarla uzlaşmadan yana olduklarını belirterek, uzlaşı olmaması halinde düzenlemenin bir başka bahara kalacağını söyledi. Çelik, kıdem tazminatını şu anda hak edenlerin, ne geçmiş ne de geleceğe dönük bir hak mahrumiyetinden yana bir karar alma peşinde olmadıklarını belirtti.

  Faruk Çelik: Kıdemde uzlaşma başka bahara kalabilir - izle

  TALİMATI BAŞBAKAN ERDOĞAN VERMİŞTİ

  Gazetecilere açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunda taraflarla Kurban Bayramı öncesinde bir araya geldiklerini hatırlattı. Bakan Çelik, konuyla ilgili değerlendirmelerinin sürdüğünü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda uzlaşma arama durumunda olduklarını dile getirdi. Uzlaşı sağlamaları gerektiğini vurgulayan Çelik, mevcut sistemin ne işveren ne de işçi için sürdürülebilir olma noktasında olmadığına dikkat çekti. Tazminat ve taşeron konusunun da o kadar sıkıntılı bir noktaya geldiğini anlatan Çelik, uzlaşı aradıklarını belirtti.

  'HAK EDENLER MUHRUMİYET YAŞAMAYACAK'

  Zamanlarının kalmadığına işaret eden Çelik, düzenlemeyi toparlayıp kasım ayında Başbakan Erdoğan'a arz edip, oradan Meclis'e sevk etme noktasında olduklarını söyledi. Düzenlemenin, uzlaşı olmaması durumunda başka bahara kalacağını vurgulayan Bakan Çelik, şunları kaydetti: 'Çünkü; bu işin keskin tarafları var. Biz orada işin çözümü noktasında inisiyatif alıyoruz. Tarafları yakınlaştırmaya çalışıyoruz. İnşallah o bilinç oluşmaya başladı. Burada kıdem tazminatıyla ilgili kesinlikle bir mağduriyet söz konusu değil.

  Burada açıkça ilan ediyorum; biz kıdem tazminatını şu anda hak edenler ne geçmiş ne de geleceğe dönük onların bir hak mahrumiyetinden yana bir karar alma peşinde değiliz. Biz diyoruz ki 'bu kıdem tazminatı sistemi yürümüyor, sen tazminat sisteminin içindesin şu an devam et'. Emekli oluncaya kadar o vatandaşla işimiz yok. Ama sistemi yeniden kurgulamamız gerekiyor. Çünkü vatandaş iflas ediyor işveren. Karşınıza bin tane işçi geliyor diyor ki; 'Benim emekliliğime 1 ay kaldı. 1 ay sonra emekli olacaktım fakat tazminatımı alamıyorum çünkü iş yerim iflas etti'. Şimdi ne yapacaksınız bu vatandaşa nasıl çözüm bulacaksınız? Bu vatandaş 30 yıllık emeğinin karşılığını alamıyor. Bu açıdan sürdürülebilir değil.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir