Petrol
95.36
0.46%
Euro
18.2718
0.17%
Dolar
17.9311
0.11%
Altın
1.022
-0.02%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
417.771
0.93%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Fas Kralı'nın Türkiye'ye gelme nedeni

  Özel bir ziyaret için İstanbul'da bulunan Fas Kralı 6'ncı Muhammed Rabat ve ailesinin tatil için neden Türkiye'yi seçtiği belli oldu.
  • 29.12.2014 - 09:02
  Fas Kralı'nın Türkiye'ye gelme nedeni

  fas

  El Mundo gazetesi, Fas Kralı 6. Muhammed'in Fransa topraklarında bulunan kraliyet ailesinin malı olan Betz Şatosu'na Fransız yetkililer ile yaşadığı casusluk sorunu nedeni ile bu yıl gitmeyerek Türkiye davetini kabul ettiğini yazdı. Kral Muhammed'in Türkiye'ye neden geldiği ise birkaç günün en çok merak edilen konusuydu.

  HOLLANDE İLE DİPLOMATİK KRİZ

  Gazete, Kraliyet ailesinin her yıl uzun süreli tatil için Fransa'ya gittiğini ancak Fransız Devlet Başkanı François Hollande ile aralarındaki diplomatik krizden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teklifine 'Evet' yanıtı verdiğini iddia etti. Kral'ın Türkiye seçiminin sadece bir tesadüften ibaret olmadığını ileri süren gazete, Kraliyet ailesine yakın diplomatların Fas ile Fransa'nın tarihinin en uzun süreli diplomatik krizlerinden birini yaşadığına dikkat çekti.

  Fas Kralı nın Türkiye ye gelme nedeni #2

  DİPLOMATİK İLİŞKİLER ASGARİ DÜZEYDE

  Fas Kralı 6. Muhammed ve eşi Kraliçe Selma'nın 2002 yılında evlendiğinden bu yana ilk defa böylesine uzun süreli baş başa bir tatil yaptığını yazan El Mundo gazetesi Kralın esas dinlenme yerinin Betz Köşkü olduğunu belirtti. Fransız hükümeti, casuslukla mücadele Şefi Abdellatif Hammouşi'nin, Fas'ın kontrolu altındaki eski İspanyol sömürgesi Sahra bölgesinin bağımsızlığını isteyen militanlara işkence uyguladığını öne sürerek, Hammouşi aleyhinde 3 ayrı suç duyurusunda bulunmuş ve Paris'teki Fas büyükelçiliğine bir polis baskını düzenlemişti. Bu olay üzerine devreye giren Fas Kralı 6. Muhammed Fransa ile tüm diplomatik ilişkileri asgari düzeye indirmişti. Bu arada Fas Kralı'nın ailesi ile geçirdiği tatil fotoğrafları ülkesinde büyük ilgi görüyor.

  Kraliçe Selma'nın Facebook'dan yayınladığı bazı fotoğrafları yayınlayan Fas basını Kraliyet ailesinin sıradan kişiler gibi İstanbul'da güzel bir tatil geçirdiklerini belirtti.

  Fas Kralı nın Türkiye ye gelme nedeni #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir