Petrol
95.68
-1.00%
Euro
18.3438
0.25%
Dolar
17.9625
0.07%
Altın
1.03
-0.04%
Borsa
279
0.00%
Bitcoin
429.323
0.49%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Fatma Şahin Gaziantep'te engelsiz otobüse bindi

  Fatma Şahin Gaziantep'te engelsiz otobüse bindi

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engellilerle birlikte 'Engelsiz otobüse' binerek yolculuk yaptı.
  • AA
  • 05.02.2015 - 15:37

  Gaziantep'in Mavikent Mahallesi'nde engellilerin kullanımı için düzenlenen ve şoförünün de engelli olduğu otobüsle kent merkezine yolculuk yapan Fatma Şahin, otobüste vatandaşların sorunlarını dinledi.

  Şahin, engellilere yönelik düzenlenen otobüsün kullanılabilirliğini görmek istediğini belirterek, engellilerin yaşamını kolaylaştırmayı önemsediklerini vurguladı.

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #1

  ARTIK DÖRT DUVAR ARASINA SIKIŞMIYORLAR

  Büyükşehir Belediyesi bünyesinde engelliler için bir daire başkanlığı kurduklarını ve başına da engelli birinin getirildiğini anlatan Şahin, şöyle konuştu: "Engellilerle ilgili eğitim, sağlık, istihdam gibi yapısal dönüşümler yapılmaya başlanınca engellimiz sokağa çıkmaya başladı. Artık engelliler, evde dört duvar arasında sıkışmıyor, alışveriş yapmaya gidiyor, okuluna gidiyor. Otobüslerin bütün toplu taşıma araçlarının caddelerin kaldırımların buna göre dizayn edilmesi gerekiyor. Bu ulaşılabilirlik dediğimiz şey. Bu tabii bir anda olmuyor. Önce bu altyapının oluşması gerekiyordu ve yönetimlerimiz bu konuda çok bilinçlendi. Bir de toplumun duyarlılığı çok önemli ve bize göre topyekun bir kalkınma projesi ve bu noktada biz üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz."

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #2

  ENGELLİYE UYGUN DİZAYN

  Şahin ile yolculuk yapan engelli gazeteci İsmail Tunç ise belediye otobüslerinin kullanımlarına uygun dizayn edilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #3

  "HEP HAYALİMDİ"

  Engellilerin kimsenin yardımı olmadan dışarı çıkabildiği ve rahat hareket edebildiği bir ortamı her zaman hayal ettiğini vurgulayan Tunç, "Benim hep hayalimdi. Avrupa'da bu anlatılıyordu. Engelliler çok daha rahat hareket ediyorlar diye ama şu an aynısı Türkiye'de var. Bize bu ortamları hazırlayıp sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #4

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #5

  Fatma Şahin Gaziantep te engelsiz otobüse bindi #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir