Petrol
91.56
-0.26%
Euro
18.5245
-0.12%
Dolar
18.5743
0.02%
Altın
1.027
-0.34%
Borsa
3458
-1.91%
Bitcoin
376.337
2.62%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Fazıl Say: Muhalif olduğum için sindirildim

  Piyanist Fazıl Say İnsan Hakları Federasyonu'nun 38. Kongresi'nde konuştu.
  • 23.05.2013 - 10:46
  Fazıl Say: Muhalif olduğum için sindirildim

  Fazıl Say: Muhalif olduğum için sindirildim #1

  Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'nun 38. Kongresi bugün başladı.

  23-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan kongre için piyanist Fazıl Say da bir açıklama yaptı.

  Dünyanın 165 ülkesinde örgütlenmiş olan ve kısaca FIDH olarak bilinen federasyon, 400'ü dünyadan 100'ü Türkiye'den 500 insan hakları örgütü temsilcisiyle, dünyanın değişen insan hakları sorunları ve bunlara çözüm önerilerini tartışacak.

  Federasyonun ilk kadın başkanı olan Tunus kökenli Süheyr Belhassen, "Türkiye, Pınar Selek, Fazıl Say gibi dosyalarda ciddi yara alıyor. Fazıl Say keşke bizim Kongre'nin açılışında çalsa" demişti.

  DİN ÜZERİNDEN SİYASET..

  Kongre için bir açıklama yayınlayan Fazıl Say şunları söyledi:

  "Türkiye'de din sömürüsü üzerinden güç elde etmeye çalışanların insanlara baskı uyguladığı çok zor dönemlerden geçiyoruz.

  Özellikle çok güçlü olan iktidar partisinin din üzerinden siyaset yapması insanları bertaraf etmesi hepimiz için endişe verici bir durumdur.

  Bireyler olarak yaşam tarzı savaşı vermek zorunda kalıyoruz ve varlığımız, düşüncelerimiz, sanatımız ve de geleceğimiz baskı altında kalıyor.

  'FİKRİMİZİ PAYLAŞAMAZ HALE GELDİK'

  Şu yaşadığımız son birkaç yılda Türkiye'de yaşanılan hamasi söylemler, birini diğerinden üstün tutma çabaları, din sömürüsü çok arttı. Manipülasyonlar da arttı. Ne sanatımızı, ne fikirlerimizi paylaşamaz hale geldik.

  'KORKUTULDUK SİNDİRİLDİK'

  Bakın çoğunuz biliyorsunuz, hiçbir suçum olmadığı halde, kendime ait olmayan bir şiiri internette paylaşmış olduğum için 10 ay hapis cezasına çarptırıldım.

  Binlerce insan muhalif görüşte olduğu için ceza aldı. Baskı uygulaması, cezalandırmalar, pek çok insanı korkuttu ve sindirdi.

  Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklar artık had safhadadır. Dünya ülkeleri Türkiye'yi pek çok kere uyardı, hala da uyarıyor. Ama bu haksızlıklar artarak devam etmektedir.

  İş artık iktidar partisinin güç gösterisine dönüşmüş durumdadır. Durum endişe vericidir.

  Dini değerle fikir hürriyetinin çeliştiği noktalar da olabilir, olmuştur. Bunu tartışarak ve dost kalarak halledebilmeliyiz, ceza vererek değil... İnsanlar hür olmalıdır.

  Güç, laik bir sistemde eşit dağıtılmalıdır. Unutulmamalı ki baskıcı güç ölümlüdür."


  Görüş Bildir