Feministlerden Erdoğan'a kürtaj tepkisi

Feministlerden Erdoğan'a kürtaj tepkisi

İstanbul Feminist Kollektifi üyesi kadınlar, Dolmabahçe'de bulunan Başbakanlık çalışma ofisi önünde eylem yaptı. Başbakan'ın "kürtaj" ve "sezaryen" ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren kadınlar, caddeyi kısa süre trafiğe kapattı.

İşte o protesto

RAHMİMİZ BİZİM KÜRTAJ DA OLURUZ SEZARYEN DE

İstanbul Feminist Kollektifi üyesi yaklaşık 50 kadın, Başbakanlık çalışma ofisi yakınında bir araya geldi. Başbakan Erdoğan ' ın "kürtaj" ve "sezaryen" konusundaki açıklamalarına sert tepki gösteren kadınlar, "Rahmimiz bizim, sezaryen da oluruz kürtaj da", " "Kürtaj benim seçimim, cinayet erkeğin yöntemi" şeklinde pankartlar taşıdı.

FAİLLERİ BELLİ AMA ULUDERE CİNAYETİNİ GİZLİYORSUNUZ

Barış ve Demokrasi Partisi Milletvekili Sebahat Tuncel'in de destek verdiği eylemde slogan atan kadınlar, basın açıklaması yaptı. Grup adına yapılan açıklamada, "En az 3 çocuk diye çıktınız yola. Hızınızı alamadınız 5 dediniz. Şimdi ise sezaryen ile doğuma karşıyım, kürtaj cinayettir diyorsunuz. O da yetmiyor faillerini bile bile gizlediğiniz bir devlet cinayeti olan Uludere ile kürtajı eşitliyorsunuz. Bu zihniyeti yüzyıllardır biliyoruz. Bütün dünyada kadınlar kürtaj hakları için, bedenlerinin erkek egemenliğinin denetiminden çıkması için mücadele ederken siz erkekler olarak, devlet olarak kendinizde bedenlerimiz üzerinde karar verme hakkı görüyorsunuz, göremezsiniz" denildi.

Öte yandan feminist kadınların eylemine biri Iraklı biri Libyalı iki turist kadın da destek verdi. İsimi vermek istemeyen Iraklı kadın, "Bu tür olayların siyasi malzeme yapılmaması lazım. Kadınlar burada eylem yapıyorlardı. Siyasilerden şikayetçiler. Biz de destek verdik" dedi.