Euro
15.2965
0.06%
Dolar
13.6162
0.20%
Altın
793.7970
-0.10%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
498.205
-3.51%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  Fethullah Gülen: Ölüm orucu tedrici intihardır

  Fethullah Gülen: Ölüm orucu tedrici intihardır

  Fethullah Gülen açlık grevleri ile ilgili bir yazı yazdı..
  • 03.11.2012 - 09:44

  Fethullah Gülen: Ölüm orucu tedrici intihardır #1

  Cezaevlerindeki açlık grevleri 52. gününü tamamlayarak ölüm sınırına yaklaştı. Tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan açlık grevleri, Fethullah Gülen'in de gündemindeydi. Gülen, dünkü çay faslında "açlık grevi" ile ilgili düşüncelerini anlattı ve Gülen'in o açıklamaları kendi sitesi herkul.org'da yayınlandı.

  İşte Gülen'in açlık grevleri ile ilgili o açıklamaları

  "BİR İNSANIN KENDİ CANINA KIYMASI CİNAYETTİR" 

  "Başkasının canına kıymak nasıl bir cinayetse, bir insanın kendi canına kıyması da öyle bir cinayettir. Kim bir kimseyi, kısas veya yeryüzünde bir fesada mukabil olmanın dışında öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir." (Mâide Sûresi, 5/32)

  "Hele bu cinayet 'kutsal' sayılarak ve din adına yapılıyorsa, bu çok daha tehlikelidir ve -şayet ilaçlarla ve beyin kontrolüyle gayr-i iradî yapmamışlarsa- fâillerinin ötede iflah olmaları mümkün değildir. Canlı bombalar, o işi dini ikâme için yapsalar ve ölüme "Lâilahe illallah" diyerek gitseler bile önce kendileri "cübb" diye cehenneme düşerler. Çünkü, İslam'da gerek sulh gerekse savaş halinde yapılması icap edenler belli kanun ve disiplinlere bağlanmıştır. Sulh halinde kimse kendi kendine harp ilan edip bir insanı öldürme kararı alamayacağı gibi, sıcak savaş esnasında da karşı cephede bulunan çocuk, kadın ve yaşlıları öldürme hakkına sahip değildir. Bu itibarla, hangi açıdan ele alınırsa alınsın, intihar saldırılarını, canlı bombaları ve benzeri terör hadiselerini Müslümanlıkla telif etmek asla mümkün olamaz."

  "ÖLÜM ORUCU TEDRİCİ İNTİHARDIR"

  "Şayet, Allah'a inanılıyorsa, Peygambere inanılıyorsa, Allah'tan gelen semavî kitaba inanılıyorsa, 'ölüm orucu' tedrici intihardır. Bunu yapanlar, kendi kadr u kıymetlerini bilememiş, Hak katındaki değerlerini kaybetmiş ve çöplüğe atılacak hale gelmiş olurlar."

  FETHULLAH GÜLEN: ÖLÜM ORUCU TEDRİCİ İNTİHARDIR

  Fethullah Gülen: Ölüm orucu tedrici intihardır #2

  "CANLI BOMBALARI DA VAZGEÇİRMEK LAZIM"

  "Canlı bombaları o işten vazgeçirmek lazım. Ölüm orucuna niyet edenleri o işten vazgeçirmek lazım. Bunlar da topluma, bilhassa onlara söz geçirebilecek kanaat önderlerine, ilim adamlarına ve idare edenlere düşen birer vecibedir."

  "ÖLENE ÜZÜLÜRÜZ"

  "Herkes kendi karakterinin gereğini yapar.. ama neylersin, insanız. Ölene üzülürüz. O türlü levsiyat düşüncelerine sapanlar hakkında akıbetleri adına endişe duyarız, çünkü insanız!.."


  Görüş Bildir