Dolar
6.8642
0.0029%
Euro
7.8517
0.3283%
Altın
1811.08
0.0895%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.303
-0.0245%
Bitcoin
63360.36
-0.5924%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C
  Fethullah Gülen Wall Street Journal'a konuştu

  Fethullah Gülen Wall Street Journal'a konuştu

  Sessizliğini bozan Fethullah Gülen, Wall Street Journal'a yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
  • 21.01.2014 - 08:44
  Fethullah Gülen Wall Street Journal'a konuştu

  Fethullah Gülen Wall Street Journal'a konuştu #1

  Hafta sonu Amerika'nın Sesi radyosuna röportaj vermek istemediği haberleriyle öne çıkan Fethullah Gülen, Wall Street Journal'a özel bazı açıklamalar yaptı. WSJ Gülen'in sözlerini "Batı ülkelerinin çalkantılı bir bölgede en büyük müttefiki olan Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarını etkileyebilecek kesin ayrılık sinyalleri" olarak nitelendirdi. Haber, gazetenin İngilizce ve Türkçe internet sitelerinde yer aldı. Wall Street Journal Gülen'in e-posta yoluyla yaptığı açıklamalarında "Erdoğan reform yolundan ayrıldı" ifadelerini başlığa çekti. Habere göre, 17 Aralık'ta yolsuzluk soruşturmasının başlamasından bu yana ilk defa böyle açıklamalarda bulunan Gülen, "Türk halkı, son iki yıldır demokratik sürecin tersine dönmüş olmasından dolayı üzüntülü" ifadelerini kullandı.

  AMERİKA’NIN SESİ’NE KONUŞMADI ÇÜNKÜ…

  Gülen, "İdeoloji, sempati veya dünya görüşüne göre yapılan tasfiyeler, şimdiki hükümetin sonlandırmaya söz verdiği geçmişin uygulamalarıydı" dedi.

  ALTERNATİF OLUŞUMA SICAK BAKTI, CHP'YE HAYIR DEMEDİ

  Joe Parkinson ve Ayla Albayrak imzalı haberde şu yorum ve ifadeler dikkat çekti: ''Fethullah Gülen Hizmet hareketinin, ya da dışarıda Cemaat diye anılan bu yapılanmanın, AKP'ye siyasi bir alternatifin oluşmasına sıcak baktığına işaret etti. Öte yandan Gülen, hareketinin CHP'ye destek verebileceği söylentilerini yalanlamadı.''

  "Fırsatlar geldiğinde Cemaat üyeleri tıpkı diğer vatandaşlar gibi seçimlerini değerler üzerinden yapacaktır" diyen Gülen, açıklamalarına "İnsanlar seçimlerini öz değerlerini paylaşanlarla aynı doğrultuda yapabilirler" diye devam etti.  

  Gülen'in AKP ile yolları ayırma kararı ekonomik istikrarın yükseldiği, yaşam standartlarının arttığı ve Ankara'nın etkisinin daha fazla hissedildiği 10 yıldan uzun bir sürenin ardından AKP ile olan İslami kökenli koalisyonda yaşanan gevşemenin göstergesi olarak görülüyor. Haberin İngilizce versiyonunda bir de Gülen Cemaati'nin dünya genelindeki faaliyetlerini gösteren interaktif harita bulunuyor.

  AKP merkez yönetim karar kurulu üyesi Osman Can yaptığı açıklamada "Bu tasfiyeler devam etmeli çünkü Cemaat üyeleri devlet hiyerarşisinin dışında bir yapıdan emir alıyorlar, devlet kurumların içinde kendi siyasetlerini yürütüyorlar" ifadelerini kullanmıştı. Gülen ise değişenin Erdoğan hükümeti olduğunu söyleyerek, "Değerlerimiz veya duruşumuz değişmedi" açıklamasını yaptı. Gülen, "Siyasi aktörlerin duruşunun veya hareketlerinin eski hareketlerine uyup uymadığına Turk insanı ve tarafsız gözlemciler karar vermeli" dedi.

  Röportajın tamamını okumak için tıklayınız...

  2010'DA DA WSJ'YE KONUŞMUŞTU

  Türk basınına da ABD basınına da nadiren röportaj veren Gülen, 2010 yılında Mavi Marmara baskınının ardından da sessizliğini yine Wall Street Journal'a bozmuştu. O dönemde Gülen Mavi Marmara filosunun İsrail’in izni olmadan Gazze’ye yardım götürmesini eleştirmişti.

  Fethullah Gülen Wall Street Journal'a konuştu #2

  Görüş Bildir