Dolar
6.862
0.0174%
Euro
7.7995
0.3125%
Altın
1810.87
0.0911%
Borsa
118712.51
0%
G. Altın
399.455
0.1361%
Bitcoin
64538.19
0.2139%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Fethullah Gülen'den Cami-Cemevi yorumu

  Fethullah Gülen'in BBC'ye verdiği röportajda Cami-Cemevi ile ilgili söyledikleri dikkat çekiciydi.
  • 27.01.2014 - 10:00
  Fethullah Gülen'den Cami-Cemevi yorumu

  Fethullah Gülen'den Cami-Cemevi yorumu #1

  Fethullah Gülen uzun süren sessizliğini BBC'ye verdiği röportajla bozdu. Bu önemli röportajın bir diğer ayrıntısı ise Gülen 16 yıl sonra ilk defa görüntülü röportaj verdi. Merak edilen sorulara açıklık getiren Fethullah Gülen'in konuşmalarında "Cami-Cemevi projesi" hakkında söyledikleri dikkat çekiciydi.

  BİRLİK VE BERABERLİK ADINA ÖNEMLİ

  Cami-Cemevi projesinin Türkiye'deki kutuplaşmaların önüne geçeceğini, farklı kesimlerin birbiriyle kaynaşarak buzların eritilebileceğini vurgulayan Gülen şöyle konuştu; "Bunun Türkiye'deki Alevi kardeşlerimizle esasen birlik ve beraberlik adına önemli bir şey olduğuna inandık. Yanılmış olabiliriz burada, insan her şeyinde yanılabilir."

  ASİMİLE AMACI YOKTUR

  Cami-Cemevi meselesi katiyen kimsenin kimseyi asimile etmesi gibi bir meseleye binaen yapılmadı.

  Ancak, senelerden beri, yani Sünnilere bazı şeyler telkin edildi. Aleviler, hâşâ yamyamlar gibi sizi yiyecekler, Alevilere de öyle telkin edildi, Sünniler sizi yamyam gibi yiyecekler dediler.

  Türkiye'de 38'li, 39'lu yıllarda, onlara karşı, Dersim hadisesi münasebetiyle devletin de öyle bir tavrı olduğundan dolayı, o travmayla, bu ortada gezen nesepsiz sözler düşünceler kabul edildi, kabul gördü.

  İnsanlar böyle, Cami'de isteyen gider namaz kılar, Cemevi'ne de giderler onlar semah yaparlar. Çıktıkları yerde ortak bir mekânda bazen yemek yerler, çay içerler, bahçede otururlar ve herkes birbirini yemediğini görür orada.

  O yeme meselesi şuur altı müktesebat meselesi haline gelmiş yani. Onun rüyaları görülerek oturuluyor kalkılıyor gibi, onu biraz zaman gösterecek.

  ALEVİLERE DİYANET'E TANINAN İMKANLAR TANINMALI

  Kaldı ki, 15- 20 yıl evvel, o Cami ve Cemevi meselesi zaten olmuş. Türkiye'de bunu medya da verdi. Yani yeni bir şey değil. Ama bu medyatik bir konu oldu, belki onun da faydası vardı.

  Eşi yapılabilirdi bunun yani, Ankara'da olduysa bu, İzmir'de de olacaktır, İstanbul'da da olacaktır. Yoğunlukla Alevi vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde olacaktır.

  Bunlara Diyanet camiasına tanınan imkânlar da tanınacaktır, yani o mülahazalarla oldu. Dedeler gelsin o işin başına onlara maaş bağlansın.

  Onlar kendi değerlerini, orada yaşasın ve temsil etsinler. Sünniler de kendi değerlerini temsil etsinler. O kardeşliği böyle fiilen tesis etmeye matuf bir hamleydi. Kimsenin asimilasyon diye bir düşüncesi yok.

  İRAN'A GÖTÜRÜLENLER TÜRKİYE'YE BİR DÜŞMANLIK DUYMAYA BAŞLADI

  Bir de Alevi, Alevi olunca yani, Hazret-i Ali'ye karşı sempati duyulunca. Bazen, İran esasen, Persler bu meseleye sahip çıktılar. Türkiye'den insanları Kum'a götürdüler.

  Türkiye'ye bunlardan dönen insanlar, Türk milletine karşı esasen, içlerinde bazıları bir düşmanlık duymaya başladı. Anadolu'nun Alevi'si başkadır, onlar Şii. Ayrı, ama Türkiye'deki Aleviler, bizim geçmişten bin-iki bin yıllık geleneklerimize saygılı Aleviler bunlar.

  Kendilerine göre, ibadet veya işte ayin, Mevlana'nın seması gibi onların da Semahı var. Bunları çok ayrılık sebebi saymamak lazım, bunları saygıyla karşılamak lazım.

  Bu vehimlere, paranoyalara gelince, onu zaman gösterecek yani, kimsenin kimseyi asimile etme gibi bir amacının olmadığını zaman gösterecek.''


  Görüş Bildir