Petrol
110.95
-0.88%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.399
-1.66%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  FETÖ'cü gazetelerin kapatılması dünya basınında

  Medya kuruluşlarının kapatılması ve yüksek rütbeli askerlerin TSK ile ilişiğinin kesilmesi, yabancı basında geniş yer buldu.
  • Ajanslar
  • 28.07.2016 - 09:17
  FETÖ'cü gazetelerin kapatılması dünya basınında

  FETÖ cü gazetelerin kapatılması dünya basınında #1

  Resmi Gazete’de yayınlanan olağanüstü hal kanun hükmünde kararnamesi kapsamında medya kuruluşlarının kapatılması ve yüksek rütbeli askerlerin TSK ile ilişiğinin kesilmesi, yabancı basında geniş yer buldu.

  INDEPENDANT: TÜRKİYE ONLARCA MEDYA KURULUŞUNU KAPATTI

  Aralarında Zaman gazetesi, Cihan haber Ajansı ve Samanyolu Haber’in de bulunduğu çok sayıda gazete, TV ve radyo istasyonunun kapatılması hakkında çıkarılan yeni kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanması dış basında şu ifadelerle duyuruldu;

  İngiltere’nin The Independant gazetesi, "Türkiye 1700 Ordu mensubunun işine son verdi, onlarca medya kuruluşunu kapattı" diyerek duyurdu ve "Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 30 hava kuvvetleri komutanı, 32 amiral, 87 ordu komutanının darbeye giriştikleri gerekçesiyle görevlerinden azledildiğini" aktardı; "Bununla birlikte 45 gazete, 17 TV, 23 radyo istasyonu, 3 haber ajansı ve 15 dergi de Resmi Gazete’de yayınlanan kararla kapatıldı" denildi.

  WASHİNGTON POST

  Washington Post: "Türkiye 1700 ordu mensubunun işine son verdi, düzinelerce medya kuruluşunu kapattı.

  Hükümet, 15 Temmuz’da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminden, sonra aralarında haber ajansları, televizyon kanalları, radyolar ve gazetelerin de bulunduğu düzinelerce medya kuruluşunun kapatılması emrini verdi. Ülkedeki adalet, eğitim, sağlık ve finans sektöründeki on binlerce kişinin görevi askıya alındı."

  ITV NEWS

  ITV News: "Türkiye medya kuruluşlarını kapatıyor, binlerce ordu mensubunun işine son verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişiminden sonra yaptığı tasfiyeler Türkiye’nin batıdaki müttefikleri ve insan hakları grupları arasındaki endişeleri artıracak."

  EL CEZİRE

  El Cezire ise, "Türkiye onlarca medya kuruluşunu kapattı, generalleri tasfiye etti. Türk hükümeti başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminden sonra, medya ve orduyu sarsacak yeni bir kararname çıkardı" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir