Dolar
7.7106
-0.1385%
Euro
9.0474
-0.0971%
Altın
1894.65
0.4724%
Borsa
1148.9
0.3195%
G. Altın
470.412
0.7263%
Bitcoin
83984.46
0.9675%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  FETÖ'cüler PYD'ye sığındı

  Fetullahçı Terör Örgütü üyelerinden bazılarının, Türkiye'den kaçarak terör örgütü PYD'ye sığındığı tespit edildi.
  • AA
  • 02.08.2016 - 16:06
  FETÖ'cüler PYD'ye sığındı

  15 Temmuz'daki darbe girişimine katılan FETÖ üyelerinden bazıları, Türkiye'den kaçarak terör örgütü PYD'ye katıldı. Kandil'deki terör örgütü yöneticileri, bu kişilere ilişkin kendilerine bağlı teröristlerden bilgi istedi.

  PKK-FETÖ İŞBİRLİĞİ

  Askerlerin PYD'ye sığınması ise PKK ile FETÖ arasında ileri boyutta iş birliği yapıldığı kuşkularını güçlendirdi. Güvenlik birimleri, son dönemdeki terör örgütü PKK eylemlerinde FETÖ üyelerinin de katkısının olabileceğini göz önünde bulunduruyor. Geçmiş istihbarat raporlarında da bu görüşü destekleyen bilgiler dikkati çekti.

  Söz konusu raporlarda şu bilgiler yer aldı:

  "2007'de Fetullah Gülen'in emriyle Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve FETÖ'nün "YÖK imamı" olduğu ileri sürülen Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan ile Irak'ın kuzeyindeki Paralel Yapı okullarının sorumlusu Talip Büyük'ün organizasyonunda alternatif barış süreci planlamaları yapıldı.

  AHMET TÜRK-FETHULLAH GÜLEN GÖRÜŞMESİ

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri ile doğrudan Kandil ile FETÖ yanlısı kamu görevlileri, aşiret ağaları, kanaat önderleri, iş adamları üzerinden irtibat kurulmaya çalışıldı. Ahmet Türk, Mardin Belediye Başkanı olduğu 2014'te Pensilvanya'da Fethullah Gülen ile görüştü.

  AYNI SERİ NUMARALARI TAŞIYAN BOMBALAR

  Kasım 2015'te FETÖ üyelerine ait evlerde yapılan aramalarda ele geçirilen savunma tipi el bombaları ile Siirt'in Eruh, Hakkari'nin Şemdinli ve Tunceli'nin Mazgirt ilçelerinde bölücü terör örgütünün asker ve polislere yönelik saldırılarında aynı seri numaraları taşıyan bombaları kullandığı tespit edildi.

  Bingöl'de Eylül 2015'te canlı bomba olduğu şüphesiyle polis tarafından iki defa yakalanan bölücü terör örgütü üyesinin, FETÖ bağlantılı savcı tarafından her seferinde serbest bırakılması, söz konusu şüpheleri güçlendirdi."

  Kandil'den yapılan bildirimlerde de "devlette oluşan sözde çatlağın, bu tür fırsatların ancak yüz yılda bir çıkacağı, bu açıdan hem sonbahar sürecinin hem de 2017 yılının önemli olduğu" belirtilerek, "askerin, polisin, AK Parti'nin, belediyelere atanan ve atanacak kayyumların topyekun hedef alınması" talimatı verildi.

  FETÖ'nün darbe girişiminin ardından bölücü terör örgütü mensupları arasındaki telsiz görüşmelerinde Erbil'deki Sema Hastanesi'ne ilişkin konuşmalar da dikkati çekti.

  TERÖRİSTLERİN TEDAVİSİ FETÖ'DEN

  Irak'ın kuzeyine yönelik hava harekatlarında yaralanan PKK'lı teröristlerin tedavileri FETÖ'ye ait, Erbil'de faaliyet gösteren bu hastanedeki doktorlarca takip edildi. Telsiz konuşmalarında Sema Hastanesi ile ilişkilerin gizliliğine dikkat edilmesi, bu hastanenin, son dönemde artan PKK'nın FETÖ ilişkisine dair haberlere konu olması halinde bölücü terör örgütünün zor durumda kalacağı belirtildi.

  9'U GENERAL 311 FİRARİ DARBECİ ASKER VAR

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da darbe girişiminin ardından 9'u general olmak üzere 311 askerin firari olduğunu açıklamış, bunların yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir