Petrol
108.59
-0.47%
Euro
17.7037
-0.69%
Dolar
16.7263
-0.94%
Altın
988.98
-0.31%
Borsa
253
-0.95%
Bitcoin
360.862
-0.42%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Fikirci Bey yazdı: 450 gündür bir anayasa yapılamıyor

  Fikirci Bey yazdı: 450 gündür bir anayasa yapılamıyor

  Fikirci Bey Yazdı: Amerikan Anayasası'nda "Abraham Lincoln ilke ve inkılaplarına uygun olma" şartı yok..
  • 17.07.2013 - 13:10

  Fikirci Bey yazdı: 450 gündür bir anayasa yapılamıyor #1

  Fikri hür vicdanı hür Fikircibey yazdı:

  450 gündür çalışılıyor, bir anayasa yapılamıyor!
   
  Demek ki ya çalışıldığı yalan, ya anayasa yapmak istendiği yalan.

  Açın kaynaklara bakın: ABD anayasası 1787'de kabul edilmiş, yani 226 senelik.

  El yazmasıyla 4 sayfa 7 madde, 200 yılda toplam yirmiyedi değişiklik yapılmış, ama öyle darbeyle cuntayla değil ve özü hala aynı.

  DEMOKRASİDE ANAYASA ŞARTI YOK

  İngilizler'de o da yok. Aslına bakarsanız İngilizler'de cumhuriyet de yok. Meşruti monarşi var. Ama tarihin en eski ve en demokratik işleyen parlamentosuna sahip. Demek ki demokrasin demokrasiyse anayasa da şart değil.

  Amerikan Anayasası insanların "pursuit of happiness", "mutluluğu arama" hakkından bahsediyor, bizimki "devletin milleti ile bölünmez bütünlüğüne" takmış kafayı.

  Amerikan anayasasında "Abraham Lincoln ilke ve inkilaplarına uygun olma" şartı yok.

  İngilizler'de kendilerini hem birinci hem de ikinci dünya savaşından galip çıkaran Winston Churchill'e referans eden veya onu "koruyup kollayan" bir yasa yok.

  Demek zamanında farketmişler birgün birilerinin bu kisveler altında devlete sahip çıkacağını ve bu ilkelere uymadıklarını iddia ettikleri kişileri vatan haini ilan edeceklerini. Cevaz vermemişler böyle bir çarpıtmaya.

  Aslına bakarsanız dünyanın hiçbir anayasasında belirli bir kişiye özel atıf yok.

  BİZİM ANAYASA 'BİZE GİYDİRİLEN BİR DELİ GÖMLEĞİ'

  Bizim anayasa ise malum paşaların ısmarladığı ve bize giydirdiği bir deli gömleği..

  Andrew Finkel "Yes, but..." anayasası diyor.

  Yani "Evet basın özgürdür ama..." ve arkasından basının hangi koşullarda özgür olamayacağını anlatan üç sayfa gerekçe. Tabi madde bittiğinde basının özgürlüğü istisna haline geliyor. "Evet, herkes gösteri yapma hakkına sahiptir ama..." arkasından yine iki sayfa daha bahane.

  E, tabi böyle olunca uzadıkça uzuyor metin.

  48 madde üzerinde anlaşmaya varılmış. Nedir acaba bu kırksekiz madde? Elalem 7 maddede anayasa bitiriyor, biz 48 madde yazmışız daha bir anayasa yok ortada.

  450 GÜNDE GELİNEN YER BELLİ

  Anayasa çalışmaları 5-6 yıldır sürüyor aslında, hükümet bir yığın sivil girişimi destekledi, bir anayasa açılımı başlattı. Ama hatırlayacağınız gibi CHP "bize hiç gelmesinler" derken, MHP'de "gelsinler, bir çay içer giderler" diye dalga geçti. Buna rağmen hükümet partilerin eşit temsil edildiği bir kurul oluşturdu anayasa çalışmaları için, ama işte 450 günde gelinen yer belli.

  CHP'ye göre zaten hükümetin anayasa yapma yetkisi yoktu, çünkü meşru değildi, laikliğe karşı hareketlerin odağı olmuştu. CHP daha 2007'lere kadar AK Parti'yi kapatma peşindeydi. Aslında CHP'nin anayasayı değiştirmek gibi bir niyeti yok. Ama mevcut anayasaya sahip çıkmak siyaseten o kadar yanlış ki, savunmayı gözü yemiyor. Şu gezi olayları falan derken bir karmaşa çıksa, hükümet devrilse de hem barış açılımından hem de yeni anayasa yapmaktan kurtulsam diye dua ediyor.

  Ama korkunun ecele faydası yok. Anayasa yapılacak. CHP de onun içinde olmamanın cezasını çekecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir