Euro
14.5539
-6.26%
Dolar
12.8413
-6.07%
Altın
755.66
-2.96%
Borsa
1.851
2.3%
Bitcoin
730.455
0.13%
9ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 9 C

  Fikirci Bey yazdı: Tehlikenin Farkında Mısınız?

  Eski Türkiye özlemi ile yanıp tutuşan 5 benzemezden oluşan kirli ittifak Fikirci Bey'i tedirgin ediyor..
  • Haber Merkezi
  • 13.05.2015 - 11:18

  Fikirci Bey yazdı: Tehlikenin Farkında Mısınız? #1

  Tehlikenin Farkında Mısınız?

  Bu başlığı bir gün benim de atacağım hiç aklıma gelmezdi.

  Malum, bu başlık Cumhuriyet gazetesinin “ülkeyi tehdit eden şeriat tehlikesine” karşı halkı uyarmak için bulduğu ve Arapça gibi soldan sağa yazdığı bir orantısız zekâ ürünüydü. Ama korkulan olmadı, şeriat gelmedi.

  Biz bu ülkede “Bu kış Türkiye’ye komünizm gelecek” diye korku salan parti başkanları da gördük. Komünizm o kış gelmedi ama birkaç yaz sonra komünistlerin kendileri geldiler, şimdi Antalya’da tatil yapıp dönüyorlar. Meğer “komünistlerin sıcak denizlere inme planı” da buymuş. Gerçi birkaç bin tanesi dönmedi, buradan yer satın aldı yerleşti, belki de böyle böyle işgâl edecekler bizi… Yani biz komünizm gelecek diye korkutulurken meğer komünizm  “alem-i berzah”a gidiyormuş da haberimiz olmamış.

  Bu kadar isabetsiz öngörülerde bulunulması Türkiye siyasileri için çok garip değil, sonuçta bir ikna oyunu oynuyorlar da, beni asıl şaşırtan pek görgülü ve bilgili entellerimizin iç savaş öngörüsü; Türkiye çok gerginmiş, her an bir iç savaş çıkabilirmiş, zaten ancak da böyle dengeye ulaşabilirmişiz.

  Peki, kimmiş bu iç savaşı çıkaracaklar?

  PKK? Onlar zaten mecliste.

  Dindarlar? Onlar da iktidarda zaten.

  Komünistler? Komünizmin “K”sı bile yasakken isyan etmeyen iki komünist partisi var, şimdi biri seçime giriyor, biri girmiyor, hep birlikte girince de toplam binde 14 oy alıyorlar.

  Devrimciler? Onların da maşallah samanlık kaçkınları mecliste, arkadaşlarını da HDP aracılığı ile meclise sokma çabasında.

  Aleviler? Malatya, Çorum, Maraş provokasyonlarında birbirine girmeyen Alevi ve Sünniler bugün mü iç savaş çıkaracaklar?

  Belki bir grup kendini bilmez geceden bir hana saklanır, sonra meydanlara koşup havai fişek atar, onları da esnaf çevire çevire döver, yani o “iç savaş” da ancak eşek sudan gelene kadar sürer.

  İç savaş özlemi, partileri 13 yıldır seçim kazanamadığı için kurdeşen döken bir grup entelin hazımsızlığından başka bir şey değil. İç savaştan da kasıt, ortalığın karışması ve askerin darbe yapması. Anlayacağınız onlar yeni bir “takrir-i sükûn” kanunu çıksın istiyorlar. Yine 1930’ların o güzel günlerine dönülse, devlet mütedeyyin insanları assa, Kürtleri mağaralarda fare gibi zehirlese pek mutlu olacaklar.

  Şaka değil, gerçekten can-ı yürekten temennileri bu.

  Şaka değil, çünkü bu yolda inanılmaz ittifaklara girdiler.

  CHP, cumhurbaşkanlığı için Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir figürü düşünebildi.

  HDP, binlerce KCK’lıyı plastik kelepçelerle ekrana dizen paralelleri arka kapıdan misafir etti, ediyor ve edecek seçimlere kadar!

  Ve paralellerin ayar verdiği bu iki parti şimdi neredeyse ortak kampanya yürütüyorlar.

  Ve hatta bu ittifakta MHP ile HDP yan yana!

  Bu paraleller biraz da ABD’de çalışsalar sanırım “ku klux klan*”a üye zenciler de görürüz. Öyle başarılılar. (ku klux klan : 24 Aralık 1865 ABD'de Tennessee'de kurulan siyahi karşıtı ırkçı gizli örgüt.)

  İşte benim uyarmak istediğim tehlike de burada.

  Bu beş benzemez aslında aynı legonun parçaları.

  Eski Türkiye legosunun.

  Bu seçimde güç birliği yapmalarının nedeni de eski Türkiye özlemi.

  İstiyorlar ki 1,5 yılda bir hükümet değiştiren, gevşek koalisyonlar Türkiye’sine geri dönülsün.

  Mecliste 4-5 milletvekilleri olsa bile hükümet kurmak için 4-5 milletvekiline sahip olan partiye yamanıp hepsini bakan yapabilsinler.

  Hükümet hiçbir iş yapmayan 30-40 bakanlığa bölünsün, her bir bakanlıkta koalisyondan da birer bakan yardımcısı bulunsun.

  Yandaşlar devlet kadrolarına doldurulsun.

  İstedikleri bu.

  Eğer başkanlık sistemine geçilirse, yasama (meclis) ve yürütme (kabine) birbirinden o kadar net ayrılacak ki bunların hiçbiri gerçekleşemeyecek.

  Bakanlar meclisten değil, başkan tarafından dışarıdan atanacaklar. Meclise değil başkana sorumlu olacaklar ve mecliste o partiden bu partiye gezemeyecekler.

  Dolayısı ile güvenoyu sorunu yaşanmayacak ve Güneş Motel olayı gibi rezaletler mümkün olmayacak.

  (Gençler bilmez, 1977’de Ecevit,  azınlığa düşen II. Milliyetçi Cephe hükümetini devirip yerine kendi hükümetini kurmak için Demirel’in Adalet Partisinden istifa eden 12 milletvekili ile bu motelde görüşmüş, 11’ini kendisine katılmaya “ikna etmiş- $” ve bunların 10 tanesine de yeni kurduğu hükümette bakanlık vermişti.)

  Hadi, Türkiye’nin gevşek koalisyonlarla yönetilip, faiz lobisine teslim olması ve 6 ayda IMF’nin kapısında diz çökmesi ABD-AB karması “üst akılın” istediği bir şey olabilir. Çıkarları da buna uygundur da,

  Bunu bizim “ulusolcu ve ulusağcıların” istemesi, mide bulandırıcı…

  Tehlikenin farkında mısınız?

   

  Fikirci Bey
  Fikri hür, vicdanı hür..

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir