Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.475
0.55%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Fikri Işık: HDP çıkmaz sokağı tercih etti

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ifade vermeye gitmeyen HDP'li yöneticilerin tutuklanmasını değerlendirdi.
  • Detay Haber
  • 05.11.2016 - 05:18
  Fikri Işık: HDP çıkmaz sokağı tercih etti

  Işık, HDP’li yöneticilerin tutuklanması, sınıra askeri yığınak, TSK’daki son durum, Irak ve Suriye’de devam eden operasyonlar ve Meclis darbe komisyonuna bilgi veren komutanların sözlerine ilişkin, Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın sorularını yanıtladı.

  HDP BAŞKA YOL BIRAKMADI

  Sonuçta hukukun, yargının yaptığı bir işlem, keşke davet edildiklerinde gidip ifade verselerdi, böyle bir gözaltına alınma olmasaydı. Sonuçta bir yargı faaliyeti. Kimse Türkiye’de yargıdan muaf değil. İfade verseler böyle bir tablo ortaya çıkmayacaktı. bu konuda yargının epey sabırlı davrandığını da gördük. (Çözüm sürecini kastederek) Bazı şeyleri yanlış yorumladığınızda, gittiğiniz yer de çıkmaz sokak oluyor. İki yol var, birisi sizin için belki daha lüks ama çıkmaz sokak. İkincisi belki biraz daha meşakkatli ama sonunda aydınlık var. HDP, o çıkmaz sokağı tercih etti.

  HDP, Türkiye’de devlete, hükümete ağzına gelen her şeyi söyleyebiliyor ama PKK’ya ağzını açıp bir tek kelime söyleyemiyor. Canlı bomba eylemi oluyor, askerimiz şehit ediliyor, onlar hükümeti suçluyor. Hiçbir demokrasi terör örgütü sözcülüğüne rıza göstermez. Sabrın da bir sonu var. Demokratik kanalları değerlendirmek yerine, bu kanalları terör örgütünün güç kazanması için değerlendirmeye başlarsanız buna hiçbir demokratik ülke sessiz kalmaz. Siz teröristin cenazesine gidiyor, şiddeti öven sözleri söylüyorsunuz, canlı bombanın cenazesine gidiyorsunuz. Demokrasinin kırmızı çizgisi, terör ve şiddetin övülmesidir. Bu kırmızı çizgiyi aşan biri varsa, genel başkanmış, şuymuş, buymuş, hayır. Türkiye, hakikaten sabırlı davrandı. Dokunulmazlıklar kaldırıldıktan sonra epey çağrı yapıldı. Sonuçta yaptıkları Türkiye’nin anayasasına, yasalarına açıkça aykırı işler. Ben bunu yapacağım, dokunulmazlıklar kalkacak, ifadeye çağrılacağım, seni tanımıyorum diyeceğim, gözaltına alınınca Türkiye’de siyasetçiler gözaltına alınıyor. Başka bir yol mu bıraktınız?

  Fikri Işık: HDP çıkmaz sokağı tercih etti #1

  MUSUL İÇİN SINIRDA HAZIR BEKLİYORUZ

  Bölgede bir oldu bittiyle demografik yapının değişmesi, yüzyıllardır orada meskun olan insanların yerlerinden edilmesi kabul edeceğimiz bir şey değil. Diplomatik kanalları kullanarak bunu sürekli vurguluyoruz. Ama bölgeden gelecek herhangi bir tehdidin en hızlı şekilde bertaraf edilmesi için, Türkiye’nin tahammül edemeyeceği durumlar olduğunda müdahale edebilmek için bu hazırlığın yapılması kaçınılmaz. Arzumuz bütün problemlerin diplomatik kanallarla çözülmesi. Irak’la da bu konudaki temasları doğrudan yürütmenin çabası içindeyiz. Merkezi hükümet ve bölgesel yönetimle. İstiyoruz ki Irak’tan Türkiye’ye tehdit oluşmasın, tehditler de kalıcı olarak bertaraf edilsin. Musul’un demografik yapısını değiştirecek hamleler kırmızı çizgimizdir. Telafer konusu çok kritik. Oradaki gelişmelere kayıtsız kalmamız beklenmemeli. Diplomatik kanalları kullanarak tehlikeleri şimdiden ortaya koyup yanlış adım atılmasını engellemeye çalışıyoruz. Telafer’i savunmak için Şii girmesin deme hakkımız yok. Şii Türkmen de, Sünni Türkmen de gelsin. Mücadeleyi verin, biz de desteği verelim. ABD’ye de bütün bunları detaylarıyla, söyledik.

  AY-YILDIZ ŞEKLİNDE GENELKURMAY BİNASI

  Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Karargahı ve kuvvet komutanlıklarının karargahları şehrin merkezinden taşınacak. Etimesgut’ta yeri belirledik. Zırhlı Birlikler arazisinde. Ay-yıldız şeklinde yeni bina yapılacak. Proje tamamlanma aşamasında. Önce Milli Savunma Bakanlığı taşınacak, ardından da Genelkurmay ve kuvvet komutanlıkları. Tahmin ediyorum bakanlık 2019’da taşınır. Sonrası için de arkadaşlar çalışmalara başladı. Orada nükleer taarruz da dahi görev yapacak bir harekat birimi oluşturulacak.

  Serpil Çevikcan'ın röportajının tamamı için tıklayın


  Görüş Bildir