Petrol
110.86
0.07%
Euro
17.296
1.53%
Dolar
16.0871
1.01%
Altın
966.05
1.82%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.395
-0.75%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Filistin: Barış görüşmelerinden çekiliriz

  İsrail'in Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatı kararına Filistin yönetiminden sert tepki geldi.
  • 13.11.2013 - 08:49
  Filistin: Barış görüşmelerinden çekiliriz

  İsrail Bayındırlık Bakanının, Batı Şeria'da 20 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşası kararı aldıklarını doğrulamasından sonra tepkiler yağdı.

  Filistin Kurtuluş Örgütü Baş müzakerecisi Saib Ureykat, İsrail'in, Filistin yönetiminin kontrolündeki Batı Şeria ve Kudüs'te Yahudi yerleşim birimi kararından geri adım atılmaması halinde barış müzakerelerini donduracaklarını söyledi.

  GÖRÜŞME DURDURULUR

  AA muhabirine açıklama yapan Filistin Kurtuluş Örgütü baş müzakerecisi Ureykat, "Bu gece sayın Abbas'ın talimatı ile ABD, Avrupa Birliği, Rusya, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Arap Birliği Genel Sekreterini arayarak İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te 20 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşası kararından vazgeçtiğini resmi bir açıklamayla duyurmazsa barış müzakerelerini durduracağımızı söyledim" dedi.

  İSRAİL ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

  Ureykat, ayrıca görüştüğü Ortadoğu dörtlüsünün yetkililerine alınan kararın tek sorumlusunun İsrail olduğunu söylediğini belirterek, "Filistin yönetimi önümüzdeki saatlerde biraraya gelerek, tüm seçenekleri açık tutacaktır. İsrail kararından geri adım atmadığı takdirde görüşmeler yenilenmeyecektir" dediğini de sözlerine ekledi.

  ABD "GAYRİMEŞRU" DEMİŞTİ

  Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de geçen hafta bölgeye düzenlediği ziyaret sırasında Filistin lideri Mahmut Abbas'la yaptığı görüşme sırasında Yahudi yerleşim inşaatları için "gayrimeşru" ifadesini kullanması dikkati çekmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir