Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.784
1.84%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Filistin'de ikinci dil Türkçe

  Filistin'deki tüm okullarda Türkçe, İngilizce'den sonra ikinci dil olacak.
  • 29.04.2012 - 12:31
  Filistin'de ikinci dil Türkçe

  Filistin de ikinci dil Türkçe #1

  Arap Baharı'yla birlikte dünyanın neredeyse tamamen unuttuğu "açıkhava hapishanesi" Gazze'de Türkiye sevinci yaşanıyor. Şehrin dünyayla tek bağlantısı sayılabilecek Refah sınır kapısında Filistin vatandaşlarına sadece saat 10.00-16.00 saatleri arasında Kahire'ye geçişe izin veriliyor. Kahire'ye giden Filistinliler, Mısır'ın da dahil olduğu kısıtlamalar sebebiyle bugünlerde ciddi bir yakıt sorunuyla başbaşa.

  Yeryüzü Doktorları ve FİLBEL ekibi, İsrail'in son saldırılarında yaralananlar ile tıbbi müdahale imkanı bulamayan Filistinlilerin tedavisi amacıyla Gazze'de.
  Türk doktorları Refah sınır kapısında büyük bir sevinçle karşılayan Filistin Sağlık ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri, ambargolar nedeniyle en çok sağlık alanında sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

  ÇOCUKLARA ERDOĞAN VE RECEP ADI VERİLİYOR

  İçişleri Bakanlığı yetkilisi Batta, "Türkiye son yıllarda Arap ve Müslüman ülkeler arasında örnek bir ülke oldu. Filistin'de çocuklara Erdoğan ve Recep adı koyuluyor. Nasıl oldu da Filistin'in bu kadar kalbini kazandınız hayal bile edemezsiniz" dedi.

  TÜRKÇE, OKULLARDA İKİNCİ YABANCI DİL OLACAK

  Batta, yeni alınan bir kararla önümüzdeki yıldan itibaren Filistin'deki tüm okullarda Türkçe'nin İngilizce'den sonra ikinci yabancı dil olarak okutulacağına söyledi. Yeryüzü Doktorları Derneği İkinci Başkanı Kerem Kınık, kafilede çocuk, çocuk cerrahisi, kadın doğum, üroloji ortopedi ve aile hekimliği branşlarından 10 doktorun bulunduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi:

  1500 HASTA TEDAVİ EDİLECEK

  "Gazze'de, özellikle İsrail'in son saldırılarında yaralananların yanı sıra tıbbi müdahale fırsatı bulamayan 1500'e yakın hastanın tedavisini yapmayı amaçlıyoruz. Yaklaşık 800 hasta için işlem yapıldı, 80'e yakın hastanın da ameliyatı gerçekleştirildi. Gazze'ye bu çalışmalar çerçevesinde üçüncü gidişimiz. İki farklı hastanede çalışacağız."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir