Dolar
7.3082
1.4379%
Euro
8.6224
1.6468%
Altın
1937.5
1.332%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
454.427
2.6283%
Bitcoin
84393.48
3.6069%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Financial Times 3 kadın PKK'lının cenazesini yazdı

  Financial Times: "3 Kürt'ü öldürenler başarısız oldu, törene katılanlar barış başörtüsü taktı"
  • 18.01.2013 - 11:08
  Financial Times 3 kadın PKK'lının cenazesini yazdı

  Financial Times 3 kadın PKK lının cenazesini yazdı #1

  Financial Times gazetesi, Paris'te öldürülen 3 Kürt kadının Türkiye'de düzenlenen cenaze törenlerini okuyucularına aktardı. Haberde "Tabutlar yasaklı örgütün bayrağına sarılmıştı, ama törene katılanlar beyaz barış başörtüsü taktılar" denildi.

  İşte Financial Times'ta yer alan o satırlar:

  "Televizyonların cenaze törenini canlı yayınlamaması gergin havanın bir işaretiydi. Tören Kürt bölgelerinde hem öldürülen Kürt kadınlara duyulan sempatinin derinliğini hem de PKK'yla Erdoğan arasında yeni palazlanan barış görüşmelerine desteği yansıttı. Kadınların esrarengiz suikastında asıl hedefin bu barış görüşmeleri olduğu söyleniyor. Hem iktidar partisi hem de Kürt partisinin milletvekilleri suikastların arkasında Ankara'nın bölgesel rakibi İran'ın olabileceğini ve Tahran'ın PKK içindeki muhalif bir grupla işbirliği yapmış olabileceğini öne sürdü. İran'ın yarı resmi haber ajansı FARS, Türkiye'yi, İran'daki Kürtleri kışkırtmak için PKK'yla işbirliği yapmakla suçlamıştı. Tahran suikastla ilgisi olduğu iddialarını reddediyor ve barış sürecine destek verdiğini söylüyor."

  "BAŞARILI OLAMADILAR"

  "Pennsylvania'daki Lehigh Üniversitesi'nden Türkiye uzmanı Henry Barkey ise, "Bir dereceye kadar cinayetlerin arkasında kimin olduğu önemli değil. Çünkü başarılı olamadılar" diyor.

  Hem Türk hükümeti hem de Kürt aktivistlerin adımlarını dikkatli atması görüşmelerin hala canlı olduğunu gösteriyor. Ama sürecin önünde zorlu engeller var..

  Görüşmelerde Irak sınırındaki PKK güçlerinin geri çekilmesinin tartışıldığına dair haberlerin yer aldığını belirten Financial Times, Türk Hükümeti'nin baş muhatabı olan PKK'nın hapisteki elebaşı Abdullah Öcalan'ın gelişmeleri takip edebilmesi için odasına televizyon gönderildiğini yazıyor.

  "ÜLKE SAVAŞTAN BIKTI"

  Hükümetin Kürt sorununun çözümü yolunda bazı adımlar attığı belirtilen haber şöyle devam ediyor:

  "Henri Barkey, Türkiye'nin krizin sona ermesi için daha geniş çaplı değişiklikleri kabul etmesi olasılığı olduğunu söylüyor. Barkey, 'İnsanlar okullarda ana dilde eğitimi kabul etmeye hazır. Ülke savaştan bıktı ve tutumlar değişti. Amerika'da eşcinsel evliliklerine bakışın değişmesi gibi' diyor. Barkey, Türk vatandaşlığından etnik referansların çıkarılması için anayasanın değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ama zamanlama Erdoğan için bir sorun olabilir. Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan, görüşmelerin bir-iki yıl sürebileceğini belirtiyor. Bu durumda birkaç ay içinde anayasayı geçirme umudunda olan hükümetin planlarıyla senkron tutmayabilir. Dahası Türk Hükümeti Öcalan'ın Kürtler adına konuştuğunu kabul etti, ama Öcalan'ın gerçekten bunu yapıp yapamayacağına dair soru işaretleri var." (BBCTürkçe)

  Görüş Bildir