Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.945
0.4712%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Financial Times: Erdoğan gereğinden ileri gitti

  Financial Times, Türkiye'nin Suriye krizindeki rolü ile ilgili eleştirel bir yazı yayınladı.
  • 25.09.2012 - 11:59
  Financial Times: Erdoğan gereğinden ileri gitti

  Financial Times: Erdoğan gereğinden ileri gitti #1

  Financial Times krizde Türkiye'nin konumuna yönelik bir yazı yayınladı. Yazının konusu, Türkiye'nin Suriye sınırı yakınında Suriyeli mülteciler için kurulan kamptan bir görüntünün eşlik ettiği değerlendirmenin başlığı 'Ankara'nın beklenmedik yükü'

  Daniel Dombey imzalı yazıda Esat rejimine muhalefetin Türkiye'yi giderek artan biçimde komşuları ve küresel müttefikleriyle ters yöne ittiği belirtiliyor. Yazar Türkiye'yi 'iddialı ve yükselmekte olan bir güç merkezi' olarak tanımlıyor.

  WASHİNGTON TÜRKİYE'Yİ KİLİT ÖNEMDE GÖRÜYOR

  BBC Türkçe'de yayınlanan haberde, yazarın Türkiye'yi 'iddialı ve yükselmekte olan bir güç merkezi' olarak tanımladığı belirtiliyor. BM kayıtlarına göre, Mart 2011'de hükümet karşıtı ayaklanmaların başlamasından bu yana Suriye'de 20 binden fazla kişi öldü. Financial Times'a göre Washington Türkiye'yi Esat'ı devirme operasyonunda kilit önemde görüyor. Ancak yazar bu durumun Türkiye için ağır bir yüke dönüştüğünü belirtiyor.

  Bir diplomat 'Türkler bu çatışmanın içine hiç beklemedikleri şekilde çekildiler' diyor. Muhalifler başta Halep'te olmak üzere çatışmalarda her gün onlarca kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürüyor. Savaş uçaklarının çeşitli binaları vurduğu, ordunun muhalif savaşçılara karşı ağır silahlar kullandığı belirtiliyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de, ordunun isyancıların konuşlandığı noktaları bombaladığını söylüyor.

  Çeşitli bölgelerde isyancılarla Esat yönetimine bağlı birlikler arasında çatışmalar yaşanıyor. Financial Times'a konuşan diplomat Türkiye'nin başlangıçta bu çatışmalardan kaçanlara kapı açarak iyi bir iş yaptığını ancak şu anda bir felaketle karşı karşıya kaldığını kaydediyor.

  GERİĞİNDEN İLERİ GİTTİ

  Yazara göre, gerek Türk gerekse uluslarası uzmanlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tampon bölge talebinde bulunup, Özgür Suriye Ordusu'na destek vererek gereğinden ileri gittiği kanısında. Beşar Esad yönetimi, ayaklanmanın, yabancı savaşçıların da devreye sokularak uygulandığı bir komplo olduğuna inanıyor.

  Katar ve Suudi Arabistan'ın yanısıra Türkiye'nin de bu komploda payı olduğunu iddia ediyor. Financial Times, hükümeti destekleyen kesimlerin, Türkiye'nin sonunda bu girişimlerin ödülünü alacağı kanısında olduğunu belirtiyor. Ancak gazete, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'in daha güçlü şekilde gelişmelere müdahele etmesi çağrısında yalnız kaldığına da dikkat çekiyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir