Petrol
108.77
-0.30%
Euro
17.695
-0.74%
Dolar
16.7239
-0.95%
Altın
988.83
-0.33%
Borsa
2528
-1.01%
Bitcoin
361.215
-0.48%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Financial Times: Kürtler Erdoğan'ı destekleyecek

  Financial Times gazetesi, Öcalan'ın mektubunu değerlendirdi.
  • 25.03.2013 - 16:35
  Financial Times: Kürtler Erdoğan'ı destekleyecek

  Financial Times: Kürtler Erdoğan ı destekleyecek #1

  Financial Times (FT) gazetesi, Abdullah Öcalan'ın mektubunu değerlendirdiği yazısında olumlu gelişmelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı en güçlü cumhurbaşkanı adayı yapacağını belirtti.

  Abdullah Öcalan'ın geçen hafta PKK'ya yaptığı geri çekilme çağrısının yerine getirilmesi halinde "Türk devletinin Kürt ayrılıkçılarıyla mücadelesinin çok ötesine varan yararların sağlanacağı" yorumları yapılıyor. Financial Times gazetesi, "Barış Temettüleri" ifadesini başlığa çıkarttığı başyazısında mutabakatın "en devrimci sonuçlarının Türkiye içinde görüleceği"ni savundu.

  "ŞEYTANA BENZETİLEN TERÖRİST OLMAKTAN ÇIKTI"

  İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Öcalan'ın "Şaşırtıcı biçimde kısa bir sürede şeytana benzetilen bir terörist olmaktan çıkıp Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fiilen muhatabı haline geldiği"ne dikkat çekti.

  "KÜRTLER, ERDOĞAN'I CUMHURBAŞKANI OLMA YOLUNDA DESTEKLEYECEK"

  Yazıda, her iki tarafın yürümesini samimi biçimde istediği bir mutabakat çerçevesinde "bir anayasa değişikliği ile Kürtlere kültürel ve siyasi haklar verilirken Kürt siyasilerinin de Erdoğan'ın Türkiye'nin en güçlü Cumhurbaşkanı olma hedefine destekleyecekleri" öne sürüldü.

  "EN APAÇIK YARARI EKONOMİDE GÖRÜLECEK"

  FT, barışmanın "en apaçık" yararının ekonomik olacağını belirttiği haberinde Türkiye'nin Kürtler ile iyi bir ilişkisinin, ülke sınırlarının ötesinde yankılanacağını, Ankara'nın bölgede sesini duyurma kabiliyetinin güçleneceğini kaydetti.

  Başyazıda şöyle devam edildi: "Öngörülen mutabakatın en devrimci sonuçları ise, yurt içinde görülür. Türk devletinin merkezileşmiş, etnik/milliyetçi doğasını zayıflatarak Türkiye'nin siyasi hayatının modernizasyonuna katkıda bulunur."

  Vatandaşlığı yeniden tanımlama planının da Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine yardımcı olacağını da savunan FT, Erdoğan'ın, kamuoyunun bu değişime hazır hale gelmesini sağlamak için çaba göstermesini ve dikkatinin "kişisel yükselme iddiaları" yüzünden dağılmamasını istedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir