Petrol
109.6
0.46%
Euro
17.7048
-0.69%
Dolar
16.7232
-0.95%
Altın
994.95
-0.48%
Borsa
2528
-1.02%
Bitcoin
359.735
-0.89%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Fikirci Bey yazdı: Muhalif İzmir

  Fikirci Bey yazdı: Muhalif İzmir

  Laik yobazlar yüzünden çarpık algılanan İzmir, aslında muhafazakar demokrattır..
  • 27.03.2013 - 16:24

  Fikirci Bey yazdı: Muhalif İzmir #1

  Fikri hür vicdanı hür Fikircibey yazdı:İZMİR ASLINDA MUHAFAZAKAR DEMOKRATTIR

  "Benim karşı çıktığım son 10 yıldır yaratılmak istenen İzmir algısıdır. CHP'nin tükenmediği birkaç ilden biri olması nedeniyle sosyal medya meraklıları burayı CHP'nin ve laikliğin kalesi ilan ediyorlar ve "Gavur İzmir" olmakla övünüyorlar."

  MUHALİF İZMİR

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, "İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var. O nedenle irfan geleneğinden geçmiş birinin İzmir'e müftü atanması tesadüf değil" sözlerinin büyük tepki yarattığı söyleniyor.

  Diyanet'in her söylediğine karşı tepki yaratmak bizim laik yobazlarımızın eskiden beri süren bir geleneğidir. Çünkü Batı'nın liberal demokrasisini, çok partili sistemini, darbe karşıtlığını yani Batı'yı Batı yapan hiçbir demokratik değeri hazmedemeyen laik yobazlarımızın bugün Batı ile bir tek ortak noktası vardır; İslamofobi.

  BENİM KARŞI ÇIKTIĞIM ŞEY YARATILMAK İSTENEN İZMİR ALGISI

  Fakat benim karşı çıktığım son 10 yıldır yaratılmak istenen İzmir algısıdır. CHP'nin tükenmediği birkaç ilden biri olması nedeniyle sosyal medya meraklıları burayı CHP'nin ve laikliğin kalesi ilan ediyorlar ve "Gavur İzmir" olmakla övünüyorlar.

  Oysa İzmir için en son söylenecek şey CHP'nin kalesi olduğudur.

  İzmir, cumhuriyetin kuruluşundan beri her zaman muhalefetin kalesi olmuştur.

  Atatürk, kurtuluş savaşı sırasında, yeni kurulacak Türkiye'nin nasıl görüneceği konusunda Batı'ya bir fikir vermek için ilk iktisat kongresini burada toplamış ve Türkiye'nin liberal, serbest pazar ekonomisi uygulayacağı, komünist olmayacağı imajını vermiştir.

  İZMİR HİÇBİR ZAMAN CHP'NİN KALESİ OLMADI

  Yani İzmir hiçbir zaman devletçiliğin kalesi olmamıştır, hele CHP'nin kalesi hiç olmamıştır.

  Atatürk'e suikast bu ilde tezgahlanmış, Menemen olayı bu bölgede yaşanmıştır.

  Cumhuriyet döneminin tüm muhalif partileri ya burada kurulmuş ya da en büyük desteği bu ilden almıştır.

  Atatürk döneminde kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk muhalefet partisi Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve daha sonra Atatürk'ün çok partili yaşama dönmek amacıyla kurdurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası en çok oyunu İzmir'den almış, hatta muhalefetin buralardaki yükselişi Atatürk'ün her iki partiyi de kapattırması ile sonuçlanmıştır.

  İZMİR HEP MERKEZ SAĞIN OY DEPOSUYDU

  İzmir çok partili dönemde de her zaman merkez sağ kimliğini korumuş, hem Menderes'in Demokrat Partisi'nin hem de Demirel'in Adalet Partisi'nin oy deposu olmuştur.

  Bugün laik yobazlarımızın prizmasında kırılarak çarpık algılanan İzmir, aslında her zaman muhafazakar demokrat kalmıştır. Yazık ki yerel yönetimlerinin hatası nedeniyle son 10 yılın çıkış yapan illeri arasında olamamıştır. Bunu başarı sanan aydınlarımızın reel ekonomi ile ilgileri zaten sorunludur. İçten içe Türkiye'nin "geri kalmış, sömürge bir ülke" olmasını arzu etmekte, bundan garip bir zevk duymaktadırlar. Çünkü böylece "geri bıraktırılmış cahil halkı" eğitecekler ve memleketi kurtaracaklardır.

  Allah bu memleketi kurtarıcılardan korusun, çünkü biliyoruz ki asıl zorluk "kurtarıcılardan" kurtulmaktır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir