Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
720.982
-5.79%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Foça bombacılarının cezası belli oldu

  İzmir'in Foça İlçesi’nde, dört yıl önce askeri servis aracına bombalı saldırı düzenleyenlerin cezası belli oldu.
  • DHA
  • 14.07.2016 - 22:50
  Foça bombacılarının cezası belli oldu

  Foça bombacılarının cezası belli oldu #1

  Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanıklardan Hasan Deliktaş ve Yunus Çiçek ile taraf avukatları hazır bulundu.

  Mahkeme Başkanı Mümtaz Erdoğan'ın sanıklara son savunmalarını sorması üzerine, Deliktaş, tercüman aracılığıyla yaptığı savunmada, avukatıyla düzenli bir savunma gerçekleştiremediği için savunmaya ilişkin herhangi bir hazırlık yapamadığını bu nedenle süre istediğini belirtti.

  Sabık Deliktaş'ın avukatı Gurbet Uçar, müvekkillinin 4 yıla kadar tutuklu olduğunu, Yargıtay aşaması da dikkate alındığında 5 yıllık tutukluluk süresinin aşılacağını, müvekkilinin olaydan uzun bir süre sonra evinden gözaltına alındığını bu nedenle kaçma ihtimali bulunmadığından tahliyesini ve beraatini talep etti.

  SAVUNMALARI TERCÜMAN ARACILIĞIYLA YAPTILAR

  Mahkeme Başkanı Erdoğan'ın sanık Deliktaş'a son sözünü bir kez daha sorması üzerine, Deliktaş, "Avukatımın söylediklerine katılıyorum." dedi.Sanık Yunus Çiçek, Kürtçe tercüman aracılığıyla son savunmasını yaptı.

  Verilen aranın ardından Mahkeme Başkanı Erdoğan, sanıklar Yunus Çiçek'in 6 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 359 yıl 8 ay, Hasan Deliktaş'ın 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 341 yıl 8 ay, Şehmuz Rabinduz ile Şevket Rabinduz'un 15'er yıl, Reşit Ertuğrul, Ali Yapan ve Faruk Kayli'nin ise 3 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırıldığına karar verdi.

  Mahkeme heyeti, diğer sanıklar İsmail Avcı, Kamil Solak ve Kaysı Işık'ın beraatine hükmetti.

  Olay

  2 Eylül 2012'de Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, 1 polisin şehit  olduğu, 1 polis ile 1 uzman çavuşun da yaralandığı çatışmada ele geçirilen  teröristler Yunus Çiçek ile Hasan Deliktaş'ın, 6 Ağustos 2012'de İzmir'in Foça  ilçesi Maltepeköyünde 3 çiftçinin öldürülmesi, ardından 9 Ağustos 2012'de 2  askerin şehit olduğu, 12 askerin de yaralandığı askeri konvoyun geçişi sırasında  bomba patlatılması olaylarının failleri oldukları tespit edilmişti.

  Savcı Sinan Taşkın'ın hazırladığı iddianamede sanıklardan Yunus Çiçek  hakkında 30 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, Hasan Deliktaş hakkında ise 26  kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl istenmişti.

  İddianame kapsamında teröristlere yardım ve yataklıkla suçlanan  tutuksuz sanıklar Şevket Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl,  Şehmuz Rabindüz'e 26 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl, Faruk Kayli'ya 26 kez  ağırlaştırılmış müebbet, Reşit Ertuğrul, Kamil Solak ile Ali Yapan hakkında ise  16'şar yıl hapis cezaları istenmişti.

  Sanıklardan teröristleri araçlarıyla Antalya'nın Kemer ilçesine  götürdükleri iddiasıyla Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesinde "terör örgütüne  yardım etme" suçundan yargılanan İsmail Avcı ve Kaysı Işık'ın dosyası da bu  davayla birleştirilmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir