Euro
10.1192
0.02%
Dolar
8.6251
-0.02%
Altın
492.79
0.11%
Borsa
1.386
0%
Bitcoin
364.780
-2.45%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Foursquare'de kumarhane gerçeği

  Türkiye'de 5 milyon kullanıcıya sahip adres paylaşma ağlarından ‘Foursquare’de yasadışı kumarhaneler de yer alıyor.
  • 27.11.2013 - 09:37
  Foursquare'de kumarhane gerçeği

  Foursquare de kumarhane gerçeği #1

  Kullanıcıların gittikleri yerleri sanal alemde işaretlemek için kullandığı konum bazlı uygulama olan ‘Foursquare’de yasadışı kumar oynatan mekanlar rahatlıkla görüntülenebiliyor. Uygulamanın arama kısmına ‘kumarhane’, ‘casino’ veya ‘kumar’ gibi anahtar kelimeleri yazanlar, harita üzerinden yasadışı kumar oynatan mekanların yer bilgilerine rahatlıkla ulaşabiliyor.

  Hürriyet, söz konusu adreslerden dördüne bizzat giderek kumarhane iddialarını araştırdı; ikisine girmeyi başardı. Nargile kafe olarak hizmet veren bir mekanda profesyonel okey masaları dikkat çekiyordu. Bir dernek lokali olarak hizmet veren diğer mekanda da yeşil örtülü kağıt masaları vardı. Muhabirler, biri apartman dairesi diğeri lokal olan iki mekana ise check-in yapılmadığı gerekçesiyle alınmadı.

  GİRİŞ CHECK-IN'LE

  Edinilen bilgiye göre İstanbul’da Cihangir, Nişantaşı, Okmeydanı ve Aksaray gibi semtlerde bulunan kumar oynatan mekanlara giriş çok sıkı önemlerle yapılabiliyor. Özellikle gece saatlerinde aktif olan mekanlara girebilme süreci ‘check-in’ yaparak başlıyor. Mekanın yakınına giden yasadışı kumar oyuncuları öncelikle ‘check-in’ yani yer bildirimi yaparak mekana geldiğini belirtiyor. Mekan sahibi ise söz konusu kişinin daha önce gelip gelmediğini kontrol ederek, yasadışı kumar oyuncusunu kapıdan aldırıyor. Kendi içinde bir oyuncu grubu oluşturan yasadışı kumar mekanları, daha büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabiliyor.

  TÜRKİYE’DE 5 MİLYON KULLANICISI VAR 

  Hürriyet'in haberine göre; Foursquare, kullanıcıların bulunduğu konumu bildirmeye dayanan ve sosyal ağ üzerinden paylaşmasını sağlayan bir uygulama. Akıllı telefonlarda yer alan Foursquare uygulaması, cihazların küresel konumlama sistemi olan GPS’i kullanarak çalışıyor. Şirketten paylaşılan son bilgilere göre Foursquare’i dünyada 40 milyondan fazla kişi kullanırken, uygulamanın Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon kullanıcısı bulunuyor. Foursquare, ücretsiz olarak Google, Play, App Store ve Windows Phone Mağazası’nda indirilebiliyor.

  ‘ÇOK PARAMI ALDINIZ’ YORUMLARI BİLE YAPILIYOR

  Foursquare üzerinde, kumar oynatan mekanlara ilişkin yapılan yorumlarda, mekan sahiplerine hangi saatlerde ve hangi oyunların oynatıldığı soruluyor. Yasadışı kumar mekanlarına, “servis iyi, viskiler kaliteli, kumar hızlı”, “açık mı mekan”, “iyi poker bilenler buraya”, “cash oyunlar hakkında bilgi alabilir miyim” ve “Çok paramı aldınız” gibi sorular soruluyor.

  haberin tamamını okumak için tıklayınız

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir