Petrol
110.19
-0.53%
Euro
17.2733
1.39%
Dolar
16.1248
1.25%
Altın
963.4
1.54%
Borsa
2384
0.11%
Bitcoin
475.673
-1.94%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Fransa'da tartışılan yasa tasarısı onaylandı

  Fransa Parlamentosu, ülkede son aylarda büyük tartışmalara neden olan çalışma yasa tasarısını bugün resmen onayladı.
  • AA
  • 21.07.2016 - 19:38
  Fransa'da tartışılan yasa tasarısı onaylandı

  fransa

  Meclis Başkanı Claude Bartoleme, genel kurulda yaptığı konuşmada, usul gereği, tasarı aleyhine gensoru önergesi sunulmadığı için hükümetin sunduğu metnin yasalaştığını açıkladı.

  Başbakan Manuel Valls, dün Bakanlar Kurulunun kendisine söz konusu yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verdiğini ve kendisinin de bu yetkiyi kullanma kararı aldığını açıklamıştı.

  OYLAMA YAPMADAN TASARIYI MECLİSTEN GEÇİRME HAKKI..

  Anayasa, hükümete gerektiği takdirde oylama yapılamadan bir tasarıyı Meclisten geçirme hakkı veriyor. Bu takdirde, muhalefet partileri ön oylama yapılmadan hükümeti düşürmek için gensoru verme hakkına sahip.

  İktidardaki Sosyalist Parti içinde tasarıya karşı olan milletvekillerinden çekinen Başbakan Manuel Valls, daha önce, Mecliste oylama yapılmadan tasarıyı geçirmişti. Muhalefetin çoğunlukta olduğu senato, tasarıyı değiştirerek kabul edilince, metin tekrar Meclise geri dönmüştü.

  TASARI YASALAŞTI

  Hükümetin, tasarı için yine Anayasa’nın 49. maddesinin, 3. fıkrasını işletmesi ve buna karşı gensoru teklifi verilmemesi ile birlikte metin nihai olarak yasalaştı.

  YASA NELER DEĞİŞTİRECEK

  Fransa’da yoğun tartışmalara neden olan yasaya göre, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir