Petrol
109.38
0.26%
Euro
17.5592
-1.50%
Dolar
16.5909
-1.74%
Altın
979.8
-1.24%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.623
-2.77%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Fransa'ya karşı ikinci ve üçüncü yaptırımlar duracak

  AK Parti'li Ömer Çelik: Karar sevindirici. Türkiye'nin ikinci ve üçüncü yaptırıma geçmesini durduracak
  • 28.02.2012 - 18:29
  Fransa'ya karşı ikinci ve üçüncü yaptırımlar duracak

  Fransa ya karşı ikinci ve üçüncü yaptırımlar duracak #1

  Fransa Anayasa Konseyi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğuyla iptal etti.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik, iptal kararını NTV yayınında değerlendirdi.

  İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ YAPTIRIMLAR DURACAK

  Çelik şunları söyledi: "Tarihsel bir olayın parlamentoda karara bağlanması düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Bu bakımdan karar sevindirici. Tarihsel olaylar hakkında parlamentolar karar verirse, bu durumda engizisyon vari bir tabloyla karşı karşıya kalırız. Bu karar böylesine büyük bir yanlış yapılmasını engellemiş gözüküyor. 1915'teki tarihsel olayla ilgili bir kısmı soykırım diyebilir, bir kısmı değil diyebilir. Ancak parlamento vasıtasıyla bunu karara bağlarsak, tarihçilere müdahale etmiş oluruz. Anayasa Konseyi bu tehlikeli gidişi durdurdu.

  Anayasa Konseyi'nin kararı Türkiye'nin ikinci ve üçüncü yaptırıma geçmesini durduracak. Ama siyasi iktidar Sarkozy'nin dediği gibi tekrar getirmeye kalkarsa aynı gerilim sürecektir. Fransa'nın önüne getirilen bu tartışmanın ilkesel bir tartışma olmadığı, Sarkozy'nin siyasi hesapla bir tutum içine girdiği görülüyor. Tehlikeli durum var. Herhangi bir Avrupa ülkesinde lider çıkıp karar verebiliyor. AB değerlerine aykırı olarak bunu yapabiliyor. Bu süreci durduracak mekanizmaları yok. AB'ye aykırı uygulamayı durduracak mekanizma olmadığı görüldü. Gelinen noktada ikinci ve üçüncü yaptırım dilimine geçilmesi söz konusu olmayacaktır. Bundan sonraki tutumu gözlemeye devam edeceğiz.

  Ermeni oylarını almak için Sarkozy'nin bu tutuma girdiği çok netti. Bu adımın atıldığı günden bu yana Sarkozy düşündüğü gibi oyları artıramadı. Bu şekilde iç siyasete dönük atılan adım Sarkozy'ye fayda getirmedi. İç siyaset hesaplarıyla iki ülkenin ilişkilerini bozabilen lider olarak ajandaya yazılacaktır. Buradan olumsuz bir tabloyla çıktı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir