Petrol
97.89
0.50%
Euro
18.5648
0.81%
Dolar
17.9559
0.49%
Altın
1.035
0.59%
Borsa
2866
1.30%
Bitcoin
440.650
2.17%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C
  Fransa'ya yaptırımlar tamam gibi

  Fransa'ya yaptırımlar tamam gibi

  Fransız Senatosu'nda soykırım inkarını suç sayan yasa kabul edilirken AK Parti yönetimi parti genel merkezinde toplandı.
  • 24.01.2012 - 07:12

  Fransa ya yaptırımlar tamam gibi #1

  Fransa Senatosu'nda Ermenilerin iddialarına yönelik düzenleminin görüşüldüğü saatlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti Genel Merkezi'nde parti yönetimini topladı

  Milliyet'ten Abdullah Karakuş'un haberine göre; yaklaşık 5 saat süren MYK toplantısında Fransa Senatosu'ndaki görüşmeler takip edildi. Toplantının bir bölümüne Kayseri'den gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

  DAVUTOĞLU BUNDAN SONRAKİ SÜRECİ ANLATTI

  Davutoğlu parti yönetimine son gelişmeleri ve bundan sonraki süreci anlattı. Tablonun Senato'da katılımın az olmasından dolayı olumsuz olduğu üzerinde duran Davutoğlu, "Sadece tasarıya destek verenler katılıyor. Bundan önceki süreçte de böyle olmuştu. Bu nedenle tasarı çıkar" dedi. Davutoğlu MYK'nın ardından Erdoğan ile 1.5 saat daha görüşerek son gelişmeleri değerlendirdi.

  "ERDOĞAN GRUPTA TEPKİ VERECEK"

  Toplantıda üyeler Fransa'ya sert tepki verilmesi ve yaptırımların da kalıcı olması gerektiği üzerinde durdu. Tepkiyi ve yaptırımları Erdoğan'ın bugünkü AK Parti grup toplantısında vermesi benimsenirken, yaptırımların parti değil devlet politikası vurgulanması öne çıktı. Toplantıda Fransa Senatosu'nun kararına karşı uluslararası bütün hukuki yolların aranması da benimsendi.

  TARTIŞILAN YAPTIRIMLAR

  Kulislerde Fransa'ya yönelik 2. etap yaptırım olarak açıklanabilecekler arasında şunlar tartışılıyor:

  - Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.
  - Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
  - İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiye'nin Fransa Büyükelçisi'nin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
  - İsrail'e olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
  - Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
  - Türkiye'nin Fransa'daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa'nın Ankara'daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
  - Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
  - Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir