Dolar
6.9689
0.233%
Euro
8.2177
0.3149%
Altın
1993.64
0.8508%
Borsa
1088.61
-3.3978%
G. Altın
446.56
1.0881%
Bitcoin
78212.53
-1.3162%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  Fransız polisi Paris'teki infazı çözdü

  Fransız polisi Paris'teki infazı çözdü

  Fransız polisi Paris'te işlenen cinayetin örgüt içi infaz olduğunu ve katillerin görüntülerini elde ettiklerini söyledi
  • 18.01.2013 - 12:39
  Fransız polisi Paris'teki infazı çözdü

  Fransız polisi Paris'teki infazı çözdü #1

  SON DAKİKA: Fransız polisi, Paris'te öldürülen üç kadınla yakınlıkları oldukları ileri sürülen iki kişiyi gözaltına aldı.

  BFM televizyon kanalı, gözaltına alınan kişilerden birinin 1974, diğerinin ise 1982 doğumlu olduğunu bildirdi. Zanlıların, öldürülen üç kişiyle yakınlıklarının olduğu iddia edildi.

  Fransız Haber Ajansı'na bilgi veren bir polis kaynağı, cinayetle ilgili ele geçirilen ipuçlarının ciddi olduğu yorumunu yaptı.

  Yine aynı kaynak, gözaltına alınanlardan birinin, cinayete kurban giden kadınlardan birine şoförlük yapmış olabileceğini ifade etti.

  Zanlıların, Paris yakınlarındaki La Courneuve banliyösünde ikamet ettikleri belirlendi.

  Fransa PKK üyeleri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in öldürülmelerinin üzerindeki sır perdesini ortada kaldırdı. Fransız polisinin araştırmasına göre, cinayet örgüt için infaz.. Fransız polisinin ayrıca, olayla ilgili biri kadın üç kişinin ismi tespit ederek fotoğraflarını çıkardığı öğrenildi. Binaya girip çıktıkları tespit edilen üç kişinin fotoğraflarının sorguya alınan KONGRA-GEL Başkanı Remzi Kartal’a gösterildiği olduğu ileri sürüldü.

  POLİS ÖNEMLİ İPUÇLARINA ULAŞTI

  Paris’te öldürülen üç Kürt kadın için Diyarbakır’da cenaze töreni yapılırken, Milliyet'ten Namık Durukan'ın elde ettiği bilgilere göre Fransız polisi cinayeti çözecek önemli ipuçlarına ulaştı. Avrupa’daki ciddi Kürt kaynaklarının iddiasına göre, cenaze töreni sonrası kadınların toprağa verilmesi ile birlikte polis, katillerin fotoğraflarını yayınlayacak.

  ÖLDÜREN KİŞİLER ÖRGÜT İÇİNDEN

  İddiaya göre, üç kadını öldüren kişiler örgüt içinden. Katillerin binaya nasıl girdiği ve kapıyı nasıl açtıklarına yönelik tartışmalara nokta koyacak görüntüler de Fransız polisinin elinde bulunuyor. Üç kadının öldürüldüğü daireye gelen katiller, şifreyi yazarak kapıdan daireye zorlanmadan giriyor. O gün binaya ve üç kadının bulunduğu daireye girip-çıkanların tüm görüntülerinin Fransız polisinin elinde mevcut olduğu, bu kapsamda tespit edilen infaz ekibinin fotoğraflarının emniyete çağrılan Avrupa sorumlularından Remzi Kartal’a gösterildiği ileri sürüldü.

  SAKİNE CANSIZ VE FİDAN DOĞAN KATİLLERİ TANIYORDU

  İddiaya göre, Fransız polisi tarafından tespit edilen katillerin infazları niçin yaptıkları ve kimin adına çalıştıkları henüz bilinmiyor ancak Sakine Cansız ve Fidan Doğan tarafından tanındığı anlaşılıyor. Büroda bir süre katilleri ile birlikte kalan Cansız ve Doğan’ın telefonu saat 11.00’den sonra aramaya cevap vermiyor. Bu süre içinde Cansız ve Doğan’ın Avrupa’daki Kürt Derneği ve Suriye’deki Kürt bölgesinden arandığı tespit edildi.

  POLİS BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK

  İnfaz edilen üç kadının telefon dokümleri polis tarafından alınarak dosyaya konuldu. Fransız polisinin olayla ilgili açıklamayı basın açıklaması şeklinde yapacağı öğrenildi.

  KATİLLER ŞİFREYİ ÖNCEDEN BİLİYORDU

  Fransa’da olayı yakından izleyen güvenilir Kürt kaynaklarının elde ettiği bilgiye göre, kapının iki şifresi var. Bir dış, iki iç giriş şifreleri. İddiaya göre katiller, şifreyi önceden biliyordu. Binaya girenlerin şifreyi çevirmeleri esnasındaki görüntülerin bile polisin elinde olduğu ifade ediliyor. Sakine Cansız ve diğerlerinin kaldığı daireden daha önce PKK'nın Sakine Cansız'dan önceki Avrupa sorumlusu Rıza Altun’un sorumlu olduğu ve 6 koruma ile gezdiği ileri sürüldü. Sakine Cansız'a örgütün bir koruma dahi vermediği belirtilirken, "Sürekli takipteydi, telefonları dinleniyordu" bilgisi de mevcut.

  Görüş Bildir