Euro
15.4696
0.27%
Dolar
13.5547
0.26%
Altın
792.5330
0.36%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.503
-0.21%
2ºC
İstanbul
Açık 2 C

  Gaziantep bombacısı Filiz 2011'de deşifre olmuş

  Kumrular bombacısının 2011 yılında verdiği ifadede Gaziantep bombacısı Firaz kod adlı Murat Filiz'in de adı geçiyor.
  • 26.08.2012 - 08:07
  Gaziantep bombacısı Filiz 2011'de deşifre olmuş

  Gaziantep bombacısı Filiz 2011 de deşifre olmuş #1

  Kumrular ve Antalya’daki saldırıların ardından yakalanan terörist Barış Kızılçay’ın 16 Kasım 2011’de verdiği ifadede, Gaziantep bombacısının da izi çıktı. Bombacı Murat Filiz’le birlikte Suriye’nin Afrin kentinden Türkiye’ye girdiklerini anlatan Kızılçay, terör örgütü içindeki özel kuvvetlerde çok sayıda Suriyeli bulunduğunu da söyledi.

  Yurt genelinde terör eylemlerini artırarak art arda bombalı saldırılar düzenleyen PKK’nın, aralarında çocukların da yer aldığı 9 masum vatandaşın ölümüne yol açan Gaziantep saldırısını organize eden Firaz kod adlı Murat Filiz’in izi, geçtiğimiz kasımda alınan çok kritik bir ifadede çıktı.

  TÜRKİYE'YE GAZİANTEP BOMBACISIYLA BİRLİKTE GİRDİ

  Ankara Kumrular Caddesi’ndeki bombalı saldırı ile Antalya’da yaşanan intihar saldırısıyla silahlı eylemlerden sonra gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanarak tutuklanan örgütün bombacısı Özgür Murat kod adlı Barış Kızılçay, Mersin Emniyeti’nde verdiği ifadede, birlikte hareket ettiği PKK’lılar arasında Gaziantep eyleminin sorumlusu olan Firaz kod adlı Murat Filiz’in de olduğunu söyledi.

  Kızılçay, Murat Filiz’in içinde yeraldığı grupla birlikte Suriye’nin Afrin kentinden Türkiye’ye giriş yaptığını da açıkladı. Kızılçay’ın verdiği bu bilgi, PKK’nın, geçen yıl ocakta, iç karışıklıklar başlayan Suriye’de etkin olmaya başladığını ve örgütün halen kontrol altında tuttuğu Afrin kentini kullandığını da ortaya koydu. Kızılçay, örgütün silahlı eylemler gerçekleştiren ve özel kuvvetler olarak bilinen grubun sorumlularının da Suriyeli olduğunu açıkladı.

  ALMANYA'DA LABORATUVARDA ÇALIŞTI

  Bartınlı olan ve ifadesinde, bir süre İstanbul’da kimyevi maddelerin incelendiği bir laboratuvarda çalıştıktan sonra kaçak olarak Almanya’ya gittiğini anlatan Kızılçay, amcasının yaşadığı Bielefeld kentinde PKK’yla bağlantılı derneğe giderek örgüt saflarına katıldığını söyledi. 2005’te Hollanda üzerinden Kandil’deki örgüt kamplarına getirildiğini anlatan Kızılçay, son dönemde yurt genelinde bombalı eylemlerine ağırlık veren PKK’lılara verdiği bombalı saldırı eğitimlerinin tüm aşamalarını ve Suriye’deki bağlantıları tek tek anlattı. Kızılçay, 16 Kasım 2011’de verdiği ifadede şunları anlattı:

  50 BOMBACI YETİŞTİRDİM

  2005’in sonuna doğru kendi isteğimle Kandil’deki Özel Kuvvetler’e geçtim. İki yıl eğitim alma ve üç yıl eğitim verme konumunda bulundum. Yaklaşık 50 örgüt mensubuna elektrik-elektronik sabotaj eğitimi verdim. Özel Kuvvetler’den sorumlu Suriye-Kamışlılı olan Şahin Cilo kod’a bağlı olarak faaliyet yürüttüm. Elektronik sabotaj konusundaki başarılı çalışmalarımdan dolayı çalışma sahasında ayrı bir yetkinliğim ve serbestliğim vardı. Teknik, elektrik-elektronik, mekanik ve sabotaj eğitimlerinin verildiği ve uygulamalı olarak üretilen patlayıcı ile silahların yapıldığı yerlere rahat girip çıkıyordum.

  BOMBACILARI GÖNDERDİM

  Daha sonra örgütün teknik okullarından olan Şehit Saryan adlı okulda sabotaj ve patlayıcı yapımından sorumlu olarak görev aldım. Bu okulda, üç yıl kalıp özel kuvvetlerde yetişmiş ve seçilmiş örgüt mensuplarına dersler vererek onları bu patlayıcılar ve düzenekler konusunda belli bir uzmanlık seviyesine ulaştırıp örgütün savaşçı kadrolarına gönderdim. Burada sorumlu düzeyde faaliyet gösterirken, diğer teknik okullarda görevli yöneticilerle zaman zaman toplantılar yaparak elektronik ve mekanik konularında ileriye dönük pratik savaş sahasında hizmete girebilecek araç ve gereçlerin yapımı, sevkiyatı, eğitimi gibi planlamalar yaptık. 2010’a kadar böyle devam ettim.

  FİRAZ'LA AMANOSLAR'A GELDİM

  Örgüt tarafından Türkiye içinde yeni bir örgütlenme ve çalışma sahasının açılımının inisiyatifi verilmesi üzerine Amanoslar’da görevlendirmem yapıldı. Amanoslar’da bana bağlı olarak şehir ve metropollerde eylem yapabilme kabiliyeti olan ve bu çalışmanın eğitimini almış olan kişilerin belimle gelmesine karar verildi. Ben, Baran kod, Firaz kod (Murat Filiz) Delil kod ve Roni kod adlı örgüt mensuplarıyla, örgütün milisleri yardımıyla Suriye’nin Afrin kentine geldik.

  AFRİN'DEN YOLA ÇIKTIK 

  Afrin’den örgütün milisleri yardımıyla Suriye sınır boyunu takiben araç kullanarak Hatay’ın Hassa ilçesi sınırına geldik. Burada bizleri Amanos kırsalından gelen Devran ve Mordem kod adlı iki örgüt mensubu karşıladı. Amanos Saha Komutanlığı emrindeki Dörtyol Gücü’ne katıldım.

  Dersim kod adlı örgüt mensubunun sorumlusu olduğu Anamos Saha Komutanlığı; İskenderun, Dörtyol, Osmaniye ve Engizek grubu olarak 4’e ayrılmıştı. Amedli olan Firaz kod (Murat Filiz), Mazlum Ciger kod adlı örgüt mensubunun sorumluluğundaki Dörtyol Grubu’nda kaldı.

  EYLEM PLANLARI

  İskenderun Gücü, Karayılan Jandarma Komutanlığı’na yönelik, Osmaniye Gücü Hasanbeyli Polis Karakolu’na yönelik, Dörtyol Gücü, Hassa - İslahiye arasındaki E-5 üzerinde devriye yapan askeri zırhlı araçlara yönelik mayınlı ve bombalı eylem hazırlığı yaptı. Ben, Mersin’e gelip gittiğim sırada, Özel Harekat polislerinin nöbet tuttuğu noktaya eylem planladım. Eylem yapsaydım, Vanmara adlı mayın düzeneğini kullanarak eylem yapmayı düşündüm.


  Görüş Bildir