Euro
15.2383
-0.03%
Dolar
13.4330
0.06%
Altın
795.1090
-0.08%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.215
-1.35%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C
  Gaziantep'teki patlama: Gözaltı sayısı 17'e yükseldi

  Gaziantep'teki patlama: Gözaltı sayısı 17'e yükseldi

  Gaziantep Valisi Gaziantep'teki patlamaya ilişkin açıklama yaptı.
  • 24.08.2012 - 11:33

  Gaziantep teki patlama: Gözaltı sayısı 17 e yükseldi #1

  Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep'teki patlamaya ilişkin, ''Şu anda gözaltına alınan kişi sayısı 13'e çıktı. Yakın bir tarihte olay her yönüyle aydınlatılacak. Bu katliamı yapanlar adalet huzurunda hesap verecekler. Bundan kuşkunuz olmasın'' dedi.

  Gaziantep'teki saldırıyı gerçekleştiren şüpheli kişilerin isimleri ise şöyle:

  İSİM İSİM ŞÜPHELİ LİSTESİ

  'Firaz' kod Mahmut Filiz: Bombalı aracı Diyarbakır'dan alıp Gaziantep'e götüren kişi. HPG Özel Kuvvet. Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu'nda faaliyet gösteriyor. Aslen Diyarbakırlı. Mahmut H.: Siverek'te bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı. Bombalı aracın Gaziantep'e ulaştırılmasında yardım yataklıkla suçlanıyor.

  'İrfan Amed' kod Mehmet Tahir Kılıç: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Orta Saha Sorumlusu.

  'Numan' kod Ertem Karabulut: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Amed Eyaleti Sorumlusu. Diyarbakır çevresindeki birçok kanlı olayın organizatörü.

  'Dersim' kod İzzettin İnan: Amanoslar Yapılanması sorumlusu. Gaziantep eylemi için 'Firaz' kod Mahmut Filiz'i Diyarbakır'a gönderen isim.

  'Reber' kod Mehmet Şah Yıldeniz: Amed Eyaleti Şehit Kendal Alan sorumlusu. Ekim 2008'de Diyarbakır merkezinde polis aracına yönelik bombalı eylemi gerçekleştiren kişi.

  'Ramazan Serhat' kod Metin Salgut: HPG Özel Kuvvet. 2009 yılında Lice de 9 askerin şehit düştüğü mayını hazırladı.

  'Doktor Aydın' kod Hacı Türmak: HPG Özel Kuvvet. Sözde Amed Eyaleti'nde (Diyarbakır) faaliyet gösteriyor. Metropol eylemlerinin organizatörü.

  'Mazlum Amed' kod Aydın Bulut: Cephane alımı ve yeni teröristlerin eğitiminden sorumlu.

  GÖZALTI SAYISI 17 OLDU

  Vali'nin yaptığı açıklamanın ardından son gelen bilgiye göre 1 kişi daha gözaltına alındı. Antep'te gözaltı sayısı 17'ye yükseldi.

  Ata, Gaziantep Kent Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Karşıyaka Polis Merkezi yakınlarında patlayan bombanın, Gaziantep'te bayramı yasa çevirdiğini, 4'ü çocuk olmak üzere 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve bunun derin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

  Herkesin millet olarak el ele verip bu oyunlara asla alet olmaması gerektiğini vurgulayan Ata, şöyle devam etti:

  "KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEKTİR"

  ''Gaziantep bir huzur kentidir. Bugüne kadar dostça ve kardeşçe yaşadık. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya asla kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu hain saldırıyı yapanlar ne Kürtlerin ne Türklerin ne bu coğrafyada yaşayan hiç bir insanın dostu ve kardeşi olamaz. 1 yaşında, 4 yaşında, 11 ve 12 yaşındaki çocukları katledenlere insan demek mümkün değil. Ben bu saldırıyı lanetle kınıyorum. Temennimiz bu son olsun.''

  Ata, sözlerini şöyle tamamladı:

  "HİÇ KUŞKUNUZ OLMASIN"

  ''Bu konuda emniyet teşkilatımız yapılması gerekeni sonuna kadar yapıyor. Daha önce 6 olarak belirtmiştik. Şu anda gözaltına alınan kişi sayısı 13'e çıktı. Yakın bir tarihte olay her yönüyle aydınlatılacak. Bu katliamı yapanlar adalet huzurunda hesap verecek. Bundan dolayı hiç kuşkunuz olmasın. Bizim sizden ricamız, birlik ve beraberliğimizi bozacak her türlü yanlıştan kaçınalım.''

  DAĞ KADROSUNDAN

  Eylem yerine gitmeye hazırlanan ve dağ kadrosundan olduğu belirtilen bombacının, araç arızalanınca durumu PKK’nın üst düzeyine ilettiği saptandı. Buradan gelen talimatla bir süre sonra aracın yanına M.H. geldi. M.H. önce tamircileri otonun yanına çağırdı. Ancak uzun bir süre uğraşan iki tamirci otomobili çalıştıramadı. Bunun üzerine çekici çağrılmasına karar verildi. Çekici sürücüsü, sorgusunda kendisini arayan telefonu verdiğinde M.H.’nin adına ulaşılmış oldu. Terörle mücadele şubesi, M.H.’nın KCK şehir yapılanması içinde görevli olduğuna dair bazı bulgulara da ulaştı.

  OKUL MÜDÜR BAŞYARDIMCISI MERSİN'DE GÖZALTINA ALINDI

  Gaziantep teki patlama: Gözaltı sayısı 17 e yükseldi #2Siverek ilçe merkezindeki Şair İbrahim Rafet Caddesi'nde bulunan bir ilköğretim okulunda geçen yıl müdür başyardımcısı olarak görevlendirilen M.H., Mersin'de gözaltına alındı. Bomba yüklü aracı çekiciye yüklettiren kişi olduğu iddia edilen M.H.'nin bu suçlamayla gözaltına alınması Siverek'te herkesi şoke etti. Eşi de Diyarbakır'da öğretmenlik yapan 3 çocuk babası M.H.'nin çevresinde sakin bir kişi olarak tanındığını söyleyen meslektaşları ve kendisini tanıyanlar Gaziantep'teki terör saldırısıyla ilgili gözaltına alınmasına şaşırdı. Bayram tatili nedeniyle görev yaptığı okulundan ayrılan M.H.'nin yakın çevresine, Mersin'de yakınlarıyla bayramlaştıktan sonra üniversiteyi kazanan oğlunun kaydını yaptırmak için İstanbul'a gideceğini söylediği öğrenildi.

  İDARİ İŞLEM BAŞLATILIYOR

  Öte yandan izin süresi bitmesine rağmen görevine başlamayan ve bu yönde okul yönetimini bilgilendirmeyen M.H. hakkında idari soruşturma başlatılacağı belirtildi. Okul yönetiminin, M.H.'nin göreve başlamadığına ilişkin tutanak tutarak, idari soruşturma başlatılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuracağı da öğrenildi.


  Görüş Bildir