Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Gazze'de son durum

  Gazze'de son durum

  Ensonhaber, ambargo altındaki şehri gözlemledi.
  • 29.06.2013 - 16:09
  Gazze'de son durum

  Gazze'de son durum #1

  Gazze 7 yıldır ambargo altında. İsrail zaman zaman hava saldırılarında bulunuyor. Çoğu zaman ise psikolojik baskı amacıyla şehrin semalarında savaş uçaklarını dolaştırıyor. Tüm bunlar yaşanırken  1,657 milyon nüfuslu şehirde yaşam bir şekilde devam ediyor.

  Gazze'de son durum #2

  Gazze'de son durum #3
  (2012 Kasım ayında İsrail tarafından bombalanan polis karakolu)

  Ensonhaber'in genç muhabiri Burak Karaaslan, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün düzenlediği gezide Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) bölgeyi kalkındıran projelerini gördü. Gazze'yi yeniden tanımladı.

  Yıllardır baskı altında yaşayan halk, insani yaşam standartlarını yakalayamasa da kovalıyor. Daha fazla okuyor, öğreniyor. Çevresini her daim rehabilite ediyor. İçine kapanmıyor. Aksine şehir, gece gündüz canlı. Türkiye ise bu durumun arkasında. Ambargo nedeniyle izin çıkmazsa gerekli ürünler gayıresmi yollardan Gazze'ye ulaşıyor. Sadece gerekli ürünler iletilmiyor, üstüne eğitim verilerek en verimli şekilde çalışma imkanı tanınıyor.

  Gazze'de son durum #4

  Gazze'de son durum #5

  Gazze'de son durum #6

  Gazze'de son durum #7

  Gazze'de son durum #8

  TİKA'NIN PROJELERİ BÖLGEYİ KALKINDIRIYOR

  150 milyon doları aşan projeleriyle Türkiye'nin dünyadaki eli TİKA, aklınıza gelebilecek her konuda bölgeyi destekliyor. Teşvik veriyor. Başta, bitirildiğinde bölgenin en büyük hastanesi olacak olan Türk-Filistin dostluk hastanesi bunların en dikkat çekenleri arasında. İsrail'in tüm engeline rağmen 2011 yılında başlayan inşaat yavaş da olsa büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

  Gazze'de son durum #9

  EĞİTİME TAM GAZ DESTEK

  Gazze insanı okuyor, kendini sürekli geliştiriyor. Son olarak TİKA'nın hayata geçirdiği İrade Projesi kapsamında, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda sakatlanan kişilere akademik ve mesleki eğitim verilmişti. Bu uygulama ilk meyvelerini verdi. Gazze İslam Üniversitesi'nde gerçekleştirilen törende onlarca genç yetenek mezun olarak kendilerini ispat etti.

  Üniversite Rektörü yaptığı konuşmasında Başbakan Erdoğan ve TİKA'ya olan duygularını defalarca dile getirdi. Konuşmanın sonunda ise TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Dr. Enver Arpa ile Rektör, Türk-Filistin dostluğuna ithafen iki ülkenin bayraklarını dalgalandırdı.

  Salonda yaşanan o anlar

  Gazze'de son durum #10

  Bunun yanında 13.000 üniversite öğrencisine burs veriliyor. Bunların yüzde 60'ı kız, yüzde 40'ı ise erkek. Hedef daha fazla öğrenciye ulaşmak.

  TARIMDA DIŞA BAĞIMLILIK BİTİRİLECEK

  Gazze ekonomisinin yeniden dirilmesi, Gazzeliler'in uluslararası yardım kuruluşlarına bağımlılıklarının sona erdirilmesi ve Gazze halkının verimli topraklarına geri dönmelerini sağlamak amacıyla, TİKA, İslam Kalkınma Bankası ile birlikte Gazze’de tarım projeleri başlattı.

  En çok dikkat çeken proje, tarım arazilerinin işletilmesi amacıyla temin edilen traktörler. İsrail yaptığı bir saldırıda şehrin tarım araçlarına bombalayınca tarım yapılamaz hale gelmişti.

  Gazze'de son durum #11

  ERDOĞAN BEKLENİYOR

  Gazze Başbakanı İsmail Haniye, sorularımızı yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdogan'ın Gazze ziyaretine ilişkin konuştu. Haniye, tarihi ziyaretle ilgili olarak ''Başbakanımız'ın ziyareti Gazze ambargosunu kaldırmak için büyük bir girisim olacak. Tarihi bir ziyaret oldugu için karşılama da tarihi olacak.'' dedi.

  Gazze'de son durum #12

  Ayrıca halk da hazır durumda. Başbakan şehri ziyaret ettiğinde milyonların karşılaması bekleniyor.

  ERDOĞAN'IN GAZZE'DE AĞIRLANACAĞI ODA

  BÖLGENİN EN HUZURLU LİMANI

  Şimdi Gazze, tehlikeli bir yolculuğun ardından ulaşılabilecek bir şehir olsa da bölgenin en huzurlu limanlarından biri. Bunun en önemli kanıtı Mısır'daki olaylardan dolayı Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye giren insan kalabalığı. Ayrıca Mısır ve Gazze'de yaşayan Türkler de bu konuda hemfikir. Doğallığı ve insanı ile Gazze'nin, ambargo kaldırıldığında Akdeniz'de güneş gibi doğacağa benziyor.

  Görüş Bildir