Petrol
113.85
1.72%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.768
-1.26%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi

  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi

  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi çıktı. Buna sinirlenen Feyzioğlu kürsüyü terk etti. Salondan tepkiler yükseldi.
  • DHA
  • 12.03.2016 - 16:34

  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi #1

  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi'nde 2 gün sürecek olan 5'inci Genç Avukatlar Kurultayı başladı. Kurultayın açılış törenine Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Türkiye'nin değişik illerinden gelen avukatlar katıldı.

  FEYZİOĞLU'NU SİNİRLENDİREN ANONS

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun kürsüdeki konuşması sırasında Divan Başkanı Avukat Ercan Şişek'in sözünü keserek "Başkanım çok özür diliyorum, ama toparlamanız mümkün mü? Gündemimiz biraz uzun" diye müdahale etmesi Feyzioğlu'nun tepkisine neden oldu.

  "Hayır, hayır, henüz değil. Ama isterseniz konuşmamı derhal kesebilirim ve ondan sonra siz aranızda ne yapıyorsanız yaparsınız" diye yanıt veren Feyzioğlu, "Sayın Divan Başkanı. Burada Türkiye Barolar Birliği Başkanı size duyduğu saygıdan dolayı gelmiş ve bu konuşmayı yapmaktadır. O sebeple eğer bir başkasına tahammül edebiliyorsanız, kusura bakmayın Türkiye Barolar Birliği Başkanı'na da tahammül etme göreviniz maalesef vardır. Türkiye Barolar Birliği ve Başkanı sizin düşmanınız değildir. Bütün gücüyle sizler için mücadele etmektedir" diyerek kürsüyü terk etti.

  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi #2

  KONUŞMAYA DİVANIN ÖNÜNDE DEVAM ETTİ

  Ardından Divan'ın önüne geçerek, burada sözlerini sürdüren Feyzioğlu, "Bu yaptığınız yanlıştır, ayıptır. Türkiye Barolar Birliği'nin size olan hizmetlerini anlatmak benim görevimdir. Aksi takdirde yuvarlak masalarda toplanacaksınız, Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı hizmetlerin neler olduğunu bilmeden, bugüne kadar hangi maddi kaynakları sizlerin emrine tahsis ettiğimizi bilmeden, kanun değişti, o yapılsın, bu yapılsın diyeceksiniz" dedi.

  Feyzioğlu kürsüden inmek isteyince kurultaya katılan bazı avukatlar, Feyzioğlu'nu kürsüye dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Divan Başkanı Ercan Şişek de, "Başkanım, özür diliyoruz, acemiliğimize verin. Misafirperverliğimizden kaynaklanmıştır. Sözünüzü tamamlayın" dedi.

  Genç avukatlar ile Metin Feyzioğlu arasında süre krizi VİDEO

  "MESLEK SİYASETİ YAPIYORUZ"

  Konuşmasına devam eden ve Barolar Birliği'nin çalışmalarıyla ilgili bir konuşma hazırladığını söyleyen Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, çalışmalara siyaset karıştığıyla ilgili eleştirilere cevap vererek, "Barolar Birliği tabi ki siyaset yapıyor. Biz meslek siyaseti yapıyoruz. Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde sevgili genç meslektaşlarım, alnınızdan dosyaya damlayan terin 5 kuruşluk değeri var mı sanıyorsunuz. Ne zamandan beri, 'hukuk üstün olsun, adalet hakim olsun, hakim, savcılarımız tarafsız, bağımsız hesap verebilir hale gelsin, savunma etkin olsun' demek siyaset. Ne ilginçtir ki işine gelmeyenler, hangi siyasi görüşten olursa olsun, 'hukukun üstünlüğü' dediğimizde, 'siyaset yapıyorsun' diyorlar. Bizi siyaset yapmakla suçlayanların önce kendi mesleki birikimlerini gözden geçirmeleri lazımdır. Biz ayarı bozuk terazi istemiyoruz. Biz ayarı hukuka uygun terazi istiyoruz ki, mesleğimiz daima bizim altın bileziğimiz olsun. Bunları söylemek sevgili dostlarım siyaset mi? Bunları söylediğimizde bize siyaset yapıyorsun diyenler, ya iktidarın, ya muhalefetin o gün işlerine gelen, siyasetini yapan, buz gibi siyasetçileridir. Asıl onlar siyasetçi. Bizim çizgimiz düzdür, dün söylediğimizi bugün de söylüyoruz. Dün ne dediysek aynı doğrultuda gitmeyi başarıyoruz" dedi.

  Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu açılış konuşmalarının ardından birbirlerine hediyeler takdim etti. Kürsüden inen Feyzioğlu, salonu terk ederken, çok sayıda avukat da beraberinde çıktı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir