Euro
10.3231
0.04%
Dolar
8.8121
-0.06%
Altın
496.35
0.03%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
383.752
-0.74%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  Genelkurmay emri verdi

  Genelkurmay emri verdi

  Genelkurmay Başkanlığı terör saldırıları nedeniyle asker sevkiyatlarının hava yoluyla yapılmasını istedi.
  • 22.10.2012 - 14:15

  Genelkurmay emri verdi #1

  Son zamanlarda PKK’nın askeri sevkiyat yapan konvoylara yönelik düzenlediği eylemlerin artması üzerine Genelkurmay Başkanlığı yeni bir sevkiyat planı geliştirdi. PKK son olarak Bingöl'de izinden dönerken askerlere roketatarlarla saldırmış, saldırıda silahsız, sivil 10 asker şehit olmuştu. Bu tarz saldırıların bir daha yaşanmaması adına GenelKurmay Başkanlığı tedbir aldı.

  ASKERİ SEVKİYATLAR KARADAN YAPILMAYACAK

  Geçen hafta bir emir yayınlayan Genelkurmay Başkanlığı , terör saldırısı riski olan bölgelerde asker sevkiyatlarının karadan yapılmaması talimatını verdi.

  Yayınlanan emirde tezkere alan, izine giden ve birliklerine yeni teslim olan askerlerin helikopterlerle havaalanı olan illere sevk edilmesi istendi. Buna göre kırsal bölgede görev yapan askerler helikopterlerle havaalanı olan il merkezlerine, buradan da uçaklarla gidecekleri yerlere gönderilecek. Diyarbakır, Elazığ ve Van’da bulunan Kabul ve Toplanma Merkezleri’ne katılan askerlerden de birlikleri kritik noktalarda olanlar, belirli dönemlerle helikopterlerle sevk edilecek.

  UYGULAMA 5 GÜNDEN BU YANA DEVAM EDİYOR

  5 günden bu yana devam eden uygulama ile karadan askeri sevkiyatların asgariye indirilerek, konvoylara yönelik düzenlenmesi muhtemel terör saldırılarının önüne geçilmesi planlanıyor. Yeni planlamaya göre kritik bölgelerde askerliğini yapanlar helikopterle Diyarbakır’da bulunan 7’nci Kolordu Komutanlığı, Elazığ’da bulunan 8’inci Kolordu Komutanlığı, Van’da bulunan Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Erzincan’da bulunan 3’üncü Ordu Komutanlığı’na getirilerek buradan havayoluyla memleketlerine gönderilecek.

  Genelkurmay emri verdi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir