Euro
15.2299
-0.57%
Dolar
13.4172
-0.83%
Altın
794.9720
0.70%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
568.203
-0.25%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Gerekirse İncirlik'i kapatır gideriz

  İncirlik Üssü'nde bin 200 Türk işçisinin grev kararına kızan ABD'li şirketin genel müdüründen rest..
  • 15.08.2012 - 15:54
  Gerekirse İncirlik'i kapatır gideriz

  Gerekirse İncirlik i kapatır gideriz #1

  ABD'nin İncirlik Üssü'nde yaşanan işçi-işveren gerginliği yeni bir boyut kazandı. Üs'te çalışan bin 200 Türk işçinin zam alamadıkları gerekçesiyle grev kararı alması üzerine ABD'li işverenden 'şaka gibi' tehdit geldi.

  "GEREKİRSE KAPATIR GİDERİZ"

  Verilmeyen zam gerginliğinin ardınan Türk işçilerini bir araya toplayan ABD'li AAFES Şirketi'nin Genel Müdürü Robin Chetri "Gerekirse burayı kapatır gideriz" resti çekti.

  Genel Müdür Chetri, 'şaka gibi' bu restinin yanında dava açmak isteyen işçilere bir de yol gösterdi. Chetri "Geçmişte bizleri mahkemeye verenler oldu ve mahkemeleri 7 yıl sürdü. Beni veya herhangi birimizi mahkemeye veremezsiniz. Amerikan Hükümeti'ni mahkemeye vermeniz lazım. Bunun da prosedürü çok uzun ve detaylı. Geçmişte bizi mahkemeye verenler yanlış uygulamadan dolayı bir şey ütemediler. Biz de sendikaya doğru yolu gösterip bizi ne şekilde nasıl mahkemeye vereceklerini söyledik, doğru yolu göstermeye çalıştık ama kabul etmediler" dedi.

  Chetri "Biri beni mahkemeye verse de zaten 7 yıl sürüyor, o zamana kadar ben çoktan buradan gitmiş olurum, hatta belki emekli bile olurum" diye konuştu.

  BU SICAKTA PARASIZ-PULSUZ KALIRSINIZ

  Chetri şunları söyledi: "Biz geçmişteki grevden dersimizi aldık. En ince ayrıntısına kadar önlemimizi aldık ve tam ABD yüzde 1.5 zammı vermedi İncirlik Üssü'nde grev kapıda anlamıyla hazırlıklıyız. Mesela, son grevde her yer çöp idi, pislik içindeydi, çöpler toplanmıyordu, ancak bu işe bakan müteahhit firma var ve bu yüzden grev olsa bile problem değil, çöplerimiz toplanacak. Buna benzer diğer bütün ayrıntılar gözden geçirildi, o yüzden grev olması bizi hiç etkilemeyecek, bizim için hayat devam edecek, ancak grev sizleri çok kötü etkileyecek. Bu sıcakta güneşin altında parasız pulsuz kalacaksınız. Unutmayın ki sizin işvereniniz biziz, sizin paranızı biz ödüyoruz. Sendika sizin işvereniniz değil, aksine siz ona para ödüyorsunuz. Anlaşma sağlansaydı bütün ödemeleri eylülde yapacaktık, ama Bayram Başkan son dakika işi bozdu. Siz grev kararı alacaksınız ama biz de lokavt kararı alacağız. Gerekirse burayı kapatır gideriz, siz de işinizden olursunuz, bizim için problem değil."


  Görüş Bildir