Euro
15.2693
0.83%
Dolar
13.4517
0.56%
Altın
792.6420
0.34%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
525.152
-8.88%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Gök bilimcilere göre evren yavaş yavaş ölüyor

  Evrenin enerji üretimi, son iki milyar yılda yarı yarıya düştü.
  • AA
  • 12.08.2015 - 15:37
  Gök bilimcilere göre evren yavaş yavaş ölüyor

  Gök bilimcilere göre evren yavaş yavaş ölüyor #1

  Gök bilimciler, evrenin yavaş yavaş sonuna yaklaştığını ileri sürdü. Galaksi ve Kütle Demeti (GAMA) projesi çerçevesinde 200 binden fazla galaksinin 21 farklı dalga boyunda yaydığı ışıkları inceleyen gök bilimciler, evrenin enerji üretiminin son iki milyar yılda neredeyse yarı yarıya düştüğünü ortaya çıkardı.

  EVRENDEKİ ENERJİ MİKTARI AZALIYOR

  Avustralya'daki Uluslararası Radyo Astronomi Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Simon Driver, "Evrendeki enerji miktarını hesaplamak için 200 binden fazla galaksinin farklı dalga boylarında yaydığı ışıkları inceledik. Bunun için hem uzaydaki ve hem de yeryüzündeki teleskopları kullandık" dedi.

  Driver, "Evren, tıpkı yorgunluktan kanepesine yığılan ve battaniyesine sarılan yaşlı bir adama benziyor. Ve bu yaşlı adam, yavaş yavaş son uykusuna hazırlanıyor" diye konuştu. Sussex Üniversitesi'nden Dr. Stephen Wilkins da yıldız doğum oranının giderek azaldığını, bunun da evrendeki enerji miktarının düşmesini hızlandırdığını kaydetti.

  YILDIZ DOĞUMU DEVAM EDECEK

  Wilkins, "Yıldız oluşumu, birkaç milyar yıl önce en üst seviyeye ulaştı. Daha sonra da düşmeye başladı. Evrende halihazırda var olan yıldızlar, yaşlandığı için ürettikleri enerji miktarı da azalıyor. Son iki milyar yılda evrendeki enerji miktarı, yüzde 40 oranında azaldı. Yıldız doğumu, azalmaya devam edecek. Dolayısıyla evren de giderek zayıflayacak. Gel gör ki evrenle ilgili bilgilerimiz, hala çok az. Tek bildiğimiz bu sürecin milyarlarca yıl alacağı. Şimdilik endişelenmeye gerek yok" ifadelerini kullandı.

  Gök bilimciler, kapsamlı bir kozmos tarihçesi hazırlayabilmek için şimdi de evrendeki enerji içeriğinin haritasını çıkarmaya başladı.


  Görüş Bildir