Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.294
0.54%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Gökçek: Hala Karayalçın'ın borcunu ödüyoruz

  CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına katılan Gökçek, Ankara ile ilgili soruları yanıtladı.
  • 26.11.2013 - 20:32
  Gökçek: Hala Karayalçın'ın borcunu ödüyoruz

  Gökçek: Hala Karayalçın ın borcunu ödüyoruz #1

  Yıllardır devam eden metro projesinin ne zaman biteceği sorulan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin neden yavaş gittiğini açıkladı. Hala bir önceki belediye başkanı SHP'li Murat Karayalçın'ın borçlarını ödediklerini vurgulayan Gökçek, "20 yıldır her ay gelirlerimizin yüzde 25'i Karayalçın döneminden kalan borcun bedeli için kesiliyor. Daha da 10-15 yıl sürecek" dedi.

  İşte Gökçek'in açıklamalarından satır başları;

  ADAY OLACAĞIMDAN ÜMİTLİYDİM

  Ben aday adayı olduğumu yaklaşık 3 seneden beri tekrar ediyorum. Aday olacağımı da ümit ediyordum. Bu ümidim boş çıkmadı. Allah'ın lütfu, partimin ve Sayın Başbakanın takdiri ile de aday oldum.

  Ankara'da eskiden sular akmazdı. Biz 2050 yılına kadar Ankara'nın su sorununu çözdük. Cumhuriyet tarihinin ilk iki yılındaki kadar yeşil alan yaptık. İnşallah bunlar devam edecek ama yeni konulan hedefler var. Mesela Ankara sanayinin iki numaralı şehri olmalı.

  HALA KARAYALÇIN'IN BORCUNU ÖDÜYORUZ

  Dünyanın hiçbir ülkesinde metroları belediyeler kendi bütçelerinden uzun uzadıya yapamazlar. Ben de belediye imkanlarıyla 44 kilometre metroya başladım. Eğer 10 kilometre olsa biterdi ama biz Ankaralılar adına bir uyanıklık yaptık. Eğer 44 kilometreye başlarsam kaldığı yerden devlet bunu devam ettirir ve dediğim gibi de oldu. Dolayısıyla hedefte herhangi bir şaşma yok. Bizden önceki metro ihale edildiğinde parası dışarıdan gelmişti ve ben bu zamana kadar onun borcunu ödemekle boğuldum.

  10-15 YIL DAHA SÜRECEK

  Metronun temelini attık diyorlar. Attık da biz onun borcunu ödüyoruz. İstanbul'daki yapılan metrolar kendi imkanlarıyla yapılıyor ve İstanbul'un borç alma ihtimali var. Bizim ise Karayalçın nedeniyle borç alma kabiliyetimiz yok. 20 yıldır her ay gelirlerimizin yüzde 25'i Karayalçın döneminden kalan borcun bedeli için kesiliyor. Daha da 10-15 yıl sürecek. Gidin Hazine'ye sorun. Gelirlerimizin yüzde 25'ine tabiri caizse el koymuş.

  'DERSANELER UZMANLIK ALANIM DEĞİL'

  Dershaneler konusunda birlikte hareket etmiş olan partim ve Hizmet hareketinde her iki tarafta da ihtilaf var. Bu nedenle her şekilde söyleceklerim yanlış anlaşılacağından bu konuda konuşmadım. Benim kararım hiç önemli değil. Uzmanlık alanım olmadığı için somut bir şey söylemek istemiyorum. Partim ve Hizmet oturup karar verecektir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir