Gül: Suriye'de Annan Planı son şans

Gül: Suriye'de Annan Planı son şans

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'deki sorunun çözümünde 6 maddelik Annan Planının ''son şans'' olduğunu belirterek ''Kesinlikle Annan Planının tam olarak uygulanmasını çok yakından takip etmeliyiz. Bu yüzden Suriye'de daha çok (BM) gözlemcisine ihtiyacımız var, bu 300 gözlemci yeterli değil. Aslında Suriye'de birkaç bin gözlemci olmalı'' dedi.

NATO Zirvesi sırasında Chicago'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, oradayken CNN International televizyon kanalında Christiane Amanpour'un uluslararası gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Amanpour'un Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı röportaj bugün yayımlandı.

-Suriye'deki olaylar-

Cumhurbaşkanı Gül, ''Annan Planının öngördüğü şekilde, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'in görevi bırakacağı yönünde umudunuz var mı?'' şeklindeki soruyu şu şekilde yanıtladı:

''Suriye'de halkı mutlu ve refah içinde görmek istiyoruz. Biz, 6 maddelik Annan Planının Suriye'nin düzenli bir şekilde dönüşümü için son şans olduğunu düşünüyoruz, bu yüzden de Annan Planının tam olarak uygulanmasını istiyoruz. Eğer tam olarak uygulanmazsa, orada sorunlar daha da kötü bir hale gelecektir.''

SURİYE'YE KARŞI MÜDAHALE

Amanpour'un, ''Yani şu anda Plan tam olarak uygulanmıyor, pekçok insan ölüyor'' sözleri üzerine, ''Haklısınız'' yanıtını veren Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu uluslararası bir meseledir, bu yüzden de bu konu BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ele alınmıştır. Burada hep birlikte olmalıyız ve kesinlikle Suriye'de halkın meşru hakkını desteklemeliyiz, hepimiz Suriye halkının talebinin arkasında durmalıyız'' dedi.

Amanpour'un, ''Türkiye, Suriye'de insani koridor, tampon bölge kurulması gibi konulardan söz etti. Türkiye bu konularda epey şey söyledi ama harekete geçmedi. Türkiye bir şey mi bekliyor, ABD'nin öncülük etmesini mi bekliyor, harekete geçmeden önce neye ihtiyacınız var?'' sorusu üzerine ise Gül şunları kaydetti:

SURİYE'DE DAHA ÇOK GÖZLEMCİ LAZIM

''ABD bu konuda çok önemli ülke olarak meseleyle daha çok ilgilenmeli. Kesinlikle Annan Planının tam olarak uygulanmasını çok yakından takip etmeliyiz. Bu yüzden Suriye'de daha çok (BM) gözlemcisine ihtiyacımız var, bu 300 gözlemci yeterli değil. Aslında Suriye'de birkaç bin gözlemci olmalı.''