Petrol
93.43
1.78%
Euro
18.3862
-0.86%
Dolar
18.5766
0.03%
Altın
1.026
-0.43%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
378.562
0.53%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Gül: Türk okulları en büyük proje

  Cumhurbaşkanı Gül, Türk okullarının devlet eliyle olmayan en büyük proje olduğunu söyledi
  • 11.06.2012 - 17:13
  Gül: Türk okulları en büyük proje

  Gül: Türk okulları en büyük proje #1

  Türk okullarının değerinin ileride çok daha büyük olacağını gördüğünü vurgulayan Gül, Türkçe'nin giderek yaygınlaştığını, öğrenildiğini ve öğretildiğini ifade etti.

  GÜL'E ÖDÜL

  Türkçe'nin çocukları, her gittiği ülkede Türk okullarını ziyaret eden ve destek veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Çankaya Köşkü'nde 'Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili Ödülü'nü törenle takdim etti. Daha sonra sahneye Türkçeyi çok iyi konuşan Güney Afrikalı Nikolas çıktı. Acıklı hayat hikayesini anlatan Nikolas, öğretmenlerinin kendisine "Bu da gelir bu da geçer ağlama" sözünü öğrettiğini aktardı. Okuldaki yaramazlıklarına rağmen öğretmenlerinin kendisini dışlamadığını, daha çok ilgilendiklerini anlatan Nikolas, şuan Türk okullarında öğretmenlik yaptığını ifade etti. Teneke evlerde yaşarken Türk okullarıyla tanıştığını belirten Nikolas, bu sayede hayatının değiştiğini vurguladı.

  'Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili Ödülü'nü anlatan film gösterildi ve Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı katkılar anlatıldı. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Mehmet Sağlam, okullara ve Türk diline verdiği katkılardan dolayı ödül kararının oy birliğiyle alındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül'e ödülünü Sağlam takdim etti.

  23 Nisan'da Türkiye'nin her köşesinden çocukların geldiğini, şimdi ise dünyanın her köşesinden çocukların geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, çocukları burada ağırlamaktanmutluluk duyduğunu söyledi. Çocukların Türkçe'yi İstanbul aksamı ile konuştuğunu dile getiren Gül, ödülün şahsına verilmesinden dolayı tertip heyetine teşekkür etti ve ödülün kendisi için çok değerli olduğunu kaydetti.

  "SİZLERİ DE ÜLKENİZİN İYİ NİYET ELÇİLERİ OLARAK GÖRÜYORUM"

  Karamoğlu Mehmet Bey'in Türkçe'nin bugüne gelmesinde en büyük katkısı olan bir devlet adamı olduğuna dikkat çeken Gül, dilin kültürün, her şeyin ana unsuru olduğunu belirtti. Türkçe Olimpiyatları'nın belkide Türkçeye en büyük hizmeti yapan bir etkinlik olduğunu dile getiren Gül, şöyle devam etti: "Türk devletinin, devlet eliyle olmayan en büyük projesi bu diyebilirim. 135 ülkede temsilciler var. 140 ülke içerisinde yarışma yapılmış ve bin 500 öğrenci Türkiye'ye getirilmiş. Türk devletine en büyük hizmetlerden biridir. Büyükelçilik olmadığı yerlerde elçilik açalım dediğimizde aslında oraya Türk bayrağı çok önceden asılmış. En güzel şekilde ülkemizitemsil ediyorsunuz, anlatıyorsunuz, öğretiyorsunuz. Birleşmiş Milletlerin iyi niyet elçileri vardır. İnsanlara en büyük hizmeti yapanlara elçilik ünvanı verir. Sizleri de ülkenizin iyi niyet elçileri olarak görüyorum. Çok sağlam köprülerin kurulmasına vesile olacaktır. O bakımdan Türk okullarının değerinin ileri de çok daha büyük olacağını görüyorum. Gittiğim her yerde vaktim olduğunda muhakkak ziyaret ediyorum."

  Tarihte ulaşılamayan ülke ve coğrafyalara da bu şekilde ulaşıldığını ve öğretildiğini anlatan Gül, Tunus'taki bir hatırasından bahsederek "Tunus'ta Türkçe'nin seçmeli bir dil olmuş liselerde. Türkçe giderek yaygınlaşıyor, öğreniliyor, öğretiliyor." diye konuştu.

  Daha sonra Kenyalı öğrenci, Cumhurbaşkanı Gül'e okul ziyaretlerinde çekildiği fotoğraflardan oluşan bir albüm hediye etti. Gül, Kenyalı öğrencinin saçlarına yakın ilgi gösterdi. Daha sonra Gül çocuklarla toplu fotoğraf çektirdi.


  Görüş Bildir