Euro
10.1147
0.55%
Dolar
8.6061
0.94%
Altın
484.92
0.92%
Borsa
1.423
0.37%
Bitcoin
407.342
1.28%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Gül yerel seçim yasasını TBMM'ye iade etti

  Gül yerel seçim yasasını TBMM'ye iade etti

  Cumhurbaşkanı Gül, yerel seçimleri erkene alan yasayı TBMM'ye iade etti
  • 16.10.2012 - 17:21

  Gül yerel seçim yasasını TBMM ye iade etti #1

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yerel seçimlerin 27 Ekim 2013'te yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade etti. Gül'ün gerekçesi ise mevsim şartlarının olumsuz etkileyecek olması ve maddi külfet.

  EKONOMİK İSTİKRAR VURGUSU

  Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, temel konularda yapılan halkoylamalarının halkın katılımını sağladığı ölçüde demokrasiyi güçlendireceği belirtilerek, başkaca bir içeriği ve amacı olmaksızın sadece mahalli idareler genel seçiminin beş ay erkene alınması amacıyla yapılan Anayasa değişikliği için halkoylamasına gidilmesinin, başta bütçe olmak üzere devlete ve vatandaşlara getireceği külfet ve ekonomik istikrara yönelik zarar riskinin göz ardı edilemeyeceği belirtildi.

  HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

  Konuyla ilgili hükümet kanadından ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, "Beklenen ve olması gereken buydu." dedi. Ardından bir açıklama da  Başbakan Yardımcısı Ömer Çelik'ten geldi. Ömer Çelik ise "Muhalefetle görüşüp ortak bir yol belirleyeceğiz" dedi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "CHP ve MHP ile tüm tarihleri görüşeceğiz" dedi.

  CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

  Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada 6355 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi.

  Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yayımlanması uygun bulunmayan 6355 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, bir kez daha görüşülmesi için, Anayasanın 104 ve 175 inci maddeleri uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına geri gönderilmiştir. Söz konusu Kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına geri gönderilmesinin gerekçeleri aşağıda sunulmaktadır:

  “Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca 12/10/2012 tarihinde kabul edilen 6355 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunö incelenmiştir.

  İncelenen Kanun ile, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına geçici bir madde eklenerek, Anayasanın 127 nci maddesi ile 18/1/1984 tarihli ve 2972 sayılı Kanunun 8 inci maddesi gereğince 2014 yılının Mart ayında yapılması gereken mahalli idareler genel seçiminin 2013 yılının Ekim ayının son pazar günü yapılması öngörülmektedir.

  KIŞ ŞARTLARI SEBEBİYLE..

  Kanunun gerekçesinde, mahalli idareler seçimlerinin yapılacağı dönemin zorlu kış şartlarına denk gelmesi sebebiyle seçim çalışmalarında ve vatandaşlarımızın seçimlere katılımında zorluklar yaşandığı belirtilerek, bu olumsuzlukları asgari seviyeye indirebilecek bir tarihte seçimleri yapmak gerektiği ifade edilmektedir.

  Kanunun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda tümünün gizli oylaması sonucu 360 milletvekilinin oyu ile kabul edildiği anlaşılmaktadır. Anayasanın 175 inci maddesinin dördüncü fıkrası, “Meclisce üye tamsayısının beşte üçü ile veya üçte ikisinden az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki Kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazetede yayımlanır; 23/5/1987 tarihli ve 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanunun 2 nci maddesi ise, “Anayasa değişikliğinin halkoylaması, ilgili Anayasa değişikliği Kanununun Resmi Gazetede yayımını takip eden altmışıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılırö hükmünü içermektedir.

  İncelenen Kanunun yayımlanması halinde, değişiklik gerekçesinde belirtilen amacın aksine, söz konusu hükümler doğrultusunda, bu defa da kış aylarında halkoylaması yapılması zorunlu hale gelecektir. Bu durumda ise, karşılaşılması muhtemel mevsim şartlarının halkoylaması çalışmalarını ve vatandaşlarımızın halkoylamasına katılımını olumsuz yönde etkileyebileceği ve ortaya çıkan bu sonucun değişiklik gerekçesiyle de çelişeceği görülmektedir.

  Diğer taraftan, temel konularda yapılan halkoylamalarının halkın katılımını sağladığı ölçüde demokrasiyi güçlendireceği açık olmakla birlikte, başkaca bir içeriği ve amacı olmaksızın sadece mahalli idareler genel seçiminin beş ay erkene alınması amacıyla yapılan mezkûr Anayasa değişikliği için Anayasanın 175 inci maddesinin dördüncü fıkrasının gereği olarak halkoylamasına gidilmesinin, başta bütçe olmak üzere Devlete ve vatandaşlarımıza getireceği külfet ve ekonomik istikrara yönelik zarar riski de gözardı edilemez.

  Bu sebeplerle, incelenen Kanunun belirtilen hususlar dikkate alınarak yeniden değerlendirilmesinde yarar görülmektedir. Yayımlanması yukarıda açıklanan gerekçelerle uygun görülmeyen 6355 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Türkiye Büyük Millet Meclisince bir kez daha görüşülmesi için, Anayasanın 104 ve 175 inci maddeleri uyarınca ilişikte geri gönderilmiştir.

  BURHAN KUZU'DAN DESTEK

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Gül'e "Cumhurbaşkanı'nın kararı doğru ve olumlu bir karardır. Gül güzel bir iş yaptı" cümlesiyle destek oldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir