Euro
15.2848
0.27%
Dolar
13.4355
0.08%
Altın
795.6020
-0.02%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.708
-1.60%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Gül'e benzeyen freskin incelemesi tamamlandı

  Yapılan araştırma sonucuna göre Abdullah Gül'e benzediği iddia edilen freske 400 yıldır hiç dokunulmamış..
  • 31.10.2012 - 08:18
  Gül'e benzeyen freskin incelemesi tamamlandı

  Gül e benzeyen freskin incelemesi tamamlandı #1

  Trabzon'daki Sümela Manastırı'nda bulunan havari freskinin Abdullah Gül'e benzediği iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı..

  Sümela Manastırı'nda bulunan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e benzediği iddia edilen 'havari' figürünün bulunduğu freskte yapılan incelemeler, resme 4 yüzyıldır dokunulmadığını ortaya koydu.

  400 YILDIR HİÇ DOKUNULMAMIŞ

  Trabzon'un Maçka İlçesi'ndeki Sümela Manastırı'nda bulunan bir freskteki havarinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e benzediğini ileri sürülmesi üzerine başlatılan inceleme tamamlandı. Arkeologların yaptığı incelemede, fresklere 17'nci yüzyıldan bu yana dokunulmadığı belirlendi.
  Bir süre önce bir sorunu için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazan, yazının altına da eşiyle birlikte çıktığı Karadeniz gezisi sırasında Sümela Manastırı'na gittiklerini anlatan Fatih Doğan, manastırda Hazreti İsa ve havarilerinin fresklerinin bulunduğunu hatırlattı, "Bir havari figürü eşimin dikkatini çekti. Bu havaride suretinizin kullanıldığını gördük" iddiasında bulundu.

  İNCELEME SONUÇLANDI

  İstanbul'da yaşayan Fatih Doğan'ın iddiası üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 18 Eylül 2012'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, 16 Ekim 2012 tarihinde Trabzon Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'ne yazı yazarak konunun incelenmesini ve sonucun hazırlanacak raporla bildirilmesi talimatını verdi.
  Sümela Manastırı'ndaki freskler üzerinde incelemelerde bulunan arkeologlar, 9'uncu yüzyıldan 17'inci yüzyıla kadar yapıldığı belirlenen fresklere hiçbir müdahalede bulunulmadığını tespit etti. Arkeologların hazırladığı rapor, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne gönderildi. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri de, Sümela'da yapılan restorasyonlarda fresklere kesinlikle dokunulmadığını, bir havari freskinin Cumhurbaşkanı Gül'e benzetilmesinin algı yanılması olduğunu ifade etti.


  Görüş Bildir