Euro
10.0981
-0.09%
Dolar
8.5304
0.12%
Altın
494.34
0.03%
Borsa
1.432
1.27%
Bitcoin
342.042
2.30%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Gülen cemaatinin örgütlenme piramidi

  Gülen cemaatinin örgütlenme piramidi

  Orta Anadolu Bölgesi’nde 1976 yılında ilk hizmet evini açanlardan biri olan Prof. Keleş, Cemaat'in örgütlenme şemasını anlattı.
  • 17.03.2014 - 09:14

  Gülen cemaatinin örgütlenme piramidi #1

  ‘Fethullah Gülen Cemaati’nde 25 yıl görev alan Prof. Dr. Ahmet Keleş, paralel yapının nasıl çalıştığını ve nasıl yapılandığını tek tek açıkladı. Star'a konuşan Keleş, örgütün piramidini de çizdi.

  CEMAAT NASIL ÇALIŞIYOR/ÖRGÜTLENİYOR

  5’inci kata kadar çıkan Keleş, cemaatin 1, 2 ve 3’üncü katmanının halk tabakası olduğunu, öğrenciler ve öğretmenlerin oluşturduğunu söyledi.

  Diğer katlar için de konuşan Prof. Keleş, “4. kat ara kattır. 5, 6 ve 7. katmanlar ‘örgüt ve teşkilat’ katlarıdır. 6. katta Hocaefendi’nin bildiği ve takip ettiği ‘hayati hizmetler’ yürütülür. Bakanlar Kurulu veya Milli Güvenlik Kurulu gibi bir tabaka. Bugünkü sorunların nedeni 5. katın abileridir” dedi.

  Gülen cemaatinin örgütlenme piramidi #2

  "EN ZEKİ ÇOCUKLAR TOPLANIP YILLARCA EĞİTİLDİ"

  Prof. Keleş, devletin tüm kurumlarında kadrolaşmayı başaran bu yapı dışındakilerin bu durumu kolay kolay anlayamayacağını belirtti. Hedefe ulaşmak için Anadolu’nun en zeki çocuklarını yıllarca toplayıp bu iş için eğittiklerini söyleyen Prof. Keleş “Net ve açık söylüyorum. Bu hareket sadece ve sadece devleti ele geçirmek için var oldu ve çalıştı” dedi.

  "ŞANTAJ VE KUMPAS CAİZ HALE GETİRİLDİ"

  Fethullah Gülen’in dinle değil örgüt kurmakla uğraştığının altını çizen Prof. Keleş “O hiçbir zaman bir din adamı olmadı. Hatta din adamı olarak görülmekten de hoşlanmadı” dedi. Oluşturulan hizmet algısı ile her türlü şantajın, kumpasın caiz hale getirildiğini anlatan Keleş, Gülen’in sürekli beddua ettiğini belirtti. Fethullah Hoca’nın kendisini gelmiş geçmiş en büyük Veli, Fatih olarak gördüğünü de kaydeden Keleş “O tüm dünyayı fetheden ilk ve son Fatih olmaya kendisini inandırmıştı” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir