Euro
15.2632
-0.25%
Dolar
13.5332
0.20%
Altın
800.3710
-0.01%
Borsa
1916
0.32%
Bitcoin
499.720
6.32%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Gülen'in avukatından Aydınlık'a yanıt

  Gülen'in avukatından Aydınlık'a yanıt

  Erdemli: Uydurma haberlerle fitne ateşi yakılmak isteniyor.
  • 17.08.2012 - 21:08

  Gülen in avukatından Aydınlık a yanıt #1
  Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli, Aydınlık Gazetesi'nde dün yayınlanan 'Fethullah Gülen cemaati'nin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili yeni bir hamleye hazırlandığı' yönündeki haberle ilgili basın açıklaması yaptı. Fethullah Gülen'in ne geçmişte ne de şimdi; hiçbir zaman insanların açıklarını aramadığının altının çizen Erdemli, uydurma haberlerle, kirli senaryolarla, bir takım spekülasyonlarla bir fitne ateşi yakılmak istendiğine dikkat çekti.

  Erdemli, açıklamasında, dün Aydınlık Gazetesi'nde manşetten verilen haberde "Fethullah Gülen Cemaati'nin MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili yeni bir hamleye hazırlandığı, cemaatin Müsteşar Fidan'ın açığını aradığı; MİT, Emniyet ve diğer devlet birimleri yanı sıra CIA ve MOSSAD'la işbirliği yaparak hakkında bilgi topladığı" şeklinde tamamen hayali, asılsız ve mesnetsiz iddialar ortaya atıldığına vurgu yaptı. Avukat Erdemli, "Aydınlık Gazetesi'nin, kesinleşmiş yargı kararlarına rağmen hukuku yok sayarak sürekli olarak müvekkilim aleyhinde gerçek dışı yayınlar yaptığı kamuoyunun malumudur. Henüz bir hafta önce, 'Başbakan'ın talimatıyla MİT'in Fethullah Gülen cemaati hakkında rapor hazırladığı' şeklinde bir iddia ortaya atmıştır. Ancak haberin gerçek dışı olduğu Başbakanlık Başdanışmanlığı tarafından kesin bir dille açıklanmıştır. MİT Müsteşarlığı da iddiaların hayal mahsulü olduğunu, belirli çevrelerin teşkilat aleyhinde yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda kasıtlı olarak hazırlandığını basın açıklamasıyla duyurmuştur. Ayrıca gazetenin 'aşağılama, iftira ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarını işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunmuştur. Tarafımızca da İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde manevi tazminat davası açılmıştır." dedi.

  AYDINLIK, DİKKATLERİ BAŞKA YÖNE ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR

  Haberin derhal yalanlanmasının ardından gazetenin, bu kez de Fethullah Gülen'i suçlayarak dikkatleri başka yöne çevirmeye çalıştığını ifade eden Erdemli, şunları kaydetti: "Ancak bunca açıklama, tekzip, yargı kararına rağmen sürdürülen bu tutum basın özgürlüğünün suistimalinin tipik bir örneğini teşkil etmektedir. Suiniyetle, husumetle, önyargıyla insafsızca yapılan bu yayınlar, gerçekte gazetecilik faaliyeti değildir. Bilakis müvekkilim aleyhinde sistematik bir şekilde yürütülen dezenformasyon faaliyetinin bir parçasıdır. Bu kez operasyon, Hükümetimiz ve Devletimizin güzide kurumları ile ülkemize ve milletimize hizmet eden değerli şahsiyetler arasında fitne çıkarma projesi biçiminde tezahür etmiştir. Uydurma haberlerle, kirli senaryolarla, bir takım spekülasyonlarla böyle bir fitne ateşi yakılmak istenmiştir. Ancak sağduyulu kamuoyu Sayın Gülen'in kişi ve kuruluşlarla, politik hesaplarla uğraşmadığını, hiç kimseye karşı kindarlık yapmadığını yakinen bilmektedir. Onun yegane uğraşı ilim, iman, irfan, marifet çerçevesinde insan yetiştirmektir."

  "GÜLEN NE GEÇMİŞTE NE DE ŞİMDİ İNSANLARIN AÇIKLARINI ARAMADI"

  Fethullah Gülen'in ne geçmişte ne de şimdi; hiçbir zaman insanların açıklarını aramadığının altının çizen Erdemli, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bilakis, insanların hatalarını arama, gizli hallerini araştırma, kabahatlerin izini sürme, dili gıybetle, iftirayla kirletme gibi bütün menfiliklerin çirkin günahlar olduğunu her fırsat ve zeminde insanlara anlatmış ve bu tür kötülüklerden insanları sakındırmıştır. Sonuç olarak müvekkilimin devletimize ve idarecilerimize karşı saygısı, devlet kurumlarının ve hükümetlerin yıpratılmaması gerektiği noktasındaki hassasiyeti, devlete ve idarecilerimize destek olma noktasında halkımızı teşvik etmesi; bu yöndeki açıklamaları ve gayretleri de kamuoyunun hafızasında yer etmiştir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz."


  Görüş Bildir