Petrol
111.25
0.12%
Euro
17.559
0.51%
Dolar
16.3986
0.21%
Altın
971.96
-0.29%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
490.646
1.28%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Gülen'in babasının adı verilen caminin ismi değiştiriliyor

  2008 yılında Fethullah Gülen'in babasının isminin verildiği camide isim değişikliği yapılıyor.
  • DHA
  • 21.07.2016 - 12:10
  Gülen'in babasının adı verilen caminin ismi değiştiriliyor

  Gülen in babasının adı verilen caminin ismi değiştiriliyor #1

  Erzurum'un Pasinler İlçesi'ne bağlı Korucuk köy/mahallesinde dünyaya gelen Fethullah Gülen'e karşı, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tepkiler arttı.

  Fethullah Gülen'in babasının adının verildiği Yıldızkent semtindeki cami, Milletvekili Orhan Deligöz'ü harekete geçirdi. Merkez Palandöken İlçesine bağlı Hüseyin Avni Ulaş Mahallesinde Ramiz Efendi Camisi'nin adının değiştirilmesi için Orhan Deligöz İl Müftülüğü'ne başvurdu.

  AK PARTİLİ VEKİL: BU İSMİ VATANDAŞLAR DA İSTEMİYOR

  Camiyle ilgili tanıtım yazısının ilçe müftülüğünün internet sitesinden kaldırılması ile birlikte cami adının değiştirilmesi için de ilgili yerlere başvurduklarını söyleyen Milletvekili Deligöz, "Vatan haininin Erzurumlu olarak görülmesi bizi rahatsız ediyor. Nüfus kaydının alınması için İçişleri Bakanlığı'na başvurduk ancak Amerika'da bulunan Fethullah Gülen'in iadesi için görüşmeler sürdüğü için Erzurum'daki nüfus kaydının silinmesini gerçekleştiremedik. Palandöken ilçesinde babasının isminin verildiği bir cami var. Cami isminin değiştirilmesi için gerekli müracaatları yaptık. Müftü Vekili Celal Büyük ile görüştüm, hem siteden o yazının kaldırılması hem de isminin bir an önce değiştirilmesini istedik. Bu ismi vatandaşlar da istemiyor. Müftümüz de ismin değiştirileceğini belirtti. Erzurum'da hain ve aile üyelerine ait bir isim kalmaması için araştırma içerisindeyiz. Böyle vatan hainine ait Erzurum'da bir isim kalmaması için tüm başvuruları yapacak ve isimleri değiştireceğiz" dedi.

  2008 YILINDA YAPTIRILDI

  Gülen'in babası Ramiz Gülen'in adının verildiği cami için Palandöken Müftülüğü internet sitesinde şu bilgiler bulunuyor:

  "2008 yılında dernek tarafından yaptırılan camiye, Ramiz Gülen Efendi'nin ismi verilmiştir. 1905 yılında dünyaya gelen Ramiz Gülen Efendi, Fethullah Gülen Hoca Efendinin babası olup Erzurum ulemasındandır. 1974 yılında vefat eden Ramiz Efendinin kabri, Erzurum'un Pasinler ilçesine bağlı Korucuk köyündedir. Yeşil kubbeli olan caminin yapı tarzı betonarme olup dış duvarları taş kaplamadır. Toplam arsa alanı 900 metrekare olan caminin ikişer şerefeli, çift minaresi vardır. İç alanı 790 metrekare olan caminin nakkaş işlemeli ana kubbesi, 4 direk üzerine oturtulmuştur. İç duvarları, traverten taş kaplamadır. Minber ve mihrabı ahşap olan caminin 1000 kişilik cemaat kapasitesi vardır. Ramiz Efendi Cami, bünyesinde bulunan külliyesi ile Erzurum'da ki diğer camilerden farklılık arz etmektedir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir