Gültan Kışanak: Paketten Qundur çıkacak

Gültan Kışanak: Paketten Qundur çıkacak

Kışanak, pazartesi günü açıklanacak 'Demokratikleşme Paketi'ne değinirken, "İçinden 'Qundur (Kabak) çıkacak" dedi. Kışanak, hükümet 'Barış projesi' konusunda üzerine düşeni yapmadı, size şikayet ediyorum" diye konuştu.

Belediye tarafından düzenlenen 'Siirt Fıstık ve Doğa ile Buluşma Festivali' kapsamında dün gece yerel sanatçıların verdiği Kürtçe konser arasında sahneye çıkarak alanda toplanan yaklaşık 10 bin kişiye seslenen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, 'Çözüm süreci' ve demokratikleşme paketine değindi:

(QUNDUR) KABAK ÇIKACAK

"Siirt, AKP Hükümeti'nin kurulmasında emeği geçen bir kenttir. Sayın Başbakanı Başbakan yapan bir kenttir. Hakkınızı helal ediyor musunuz? 11 yıldır iktidarda defalarca çözüm için olanaklar ortaya çıktı, hiç birini değerlendirmediler. Şimdi de 9 aydır çözüm konusunda ortaya konulmuş çok gerçekçi bir proje vardı. 3 aşamalı çözüm projesi. Kürtler üzerine düşeni yaptılar. Kürt hareketi gerillası, siyasal hareketi, halkı üzerine düşeni yaptı. Ancak, hükümet üzerine düşenleri yapmadı. Son 4 aydır her gün bir 'Demokratikleşme paketinden' bahsediliyor; 'Bu gün olmadı yarın', 'Bu hafta olmadı öbür hafta.' İçinde ne var belli değil, kiminle konuştun; hiç kimseyle. Şimdi birkaç gün sonra açıklayacakları bu paket açıkçası kabak tadı verdi. Hani tatsız, tutsuz lezzet olan şeyler için derler ya; 'Kabak tadı verdi' diye.. İşte AKP'nin demokratikleşme paketi de kabak tadı verdi ve biz aslında istemiyoruz. Ama öyle zannediyorum ki pazartesi günü açıklayacakları bu paketin içinde 'Qundur çıkacak' Qundur; Kürtçe'de kabaktır"