Euro
15.2321
-0.45%
Dolar
13.4692
-0.28%
Altın
801.3830
0.11%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
509.237
4.47%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Gültan Kışanak: Tutukluların zamana ihtiyacı var

  BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak, Diyarbakır Cezaevi'nde açlık grevindeki tutuklularla görüştü.
  • 18.11.2012 - 05:01
  Gültan Kışanak: Tutukluların zamana ihtiyacı var

  Gültan Kışanak: Tutukluların zamana ihtiyacı var #1

  Kışanak, beraberinde milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Adil Kurt ile birlikte saat 19.30 sıralarında Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne geldi.

  Burada açlık grevi yapan PKK/KCK'lı tutuklu ve hükümlülerle görüşen Kışanak, Öcalan'ın açlık grevlerinin bitirilmesi ile ilgili mesajını iletti. Yaklaşık 3 saat tutuklularla görüşen Kışanak daha sonra dışarı çıkarak gazetecilere açıklama yaptı. Öcalan'ın açlık grevlerinin artık sonuçlandırılması yönünde bir çağrısı olduğunu belirten Kışanak, "Biz de buraya geldik. Yüzyüze görüşüp kararın önemini, ehemiyetini anlatmak ve kendimizin de bu yöndeki yaklaşımını iletmek için geldik. Bu gelişme önemlidir. Bu gelişmenin kendisi bundan sonraki sürecinde olumlu yönde gelişmesi için önemli bir fırsat ve imkan yaratmıştır. BDP blok bileşenleri ve DTK olarak biz de bu eylemin amacına ulaştığını çözüm ve bir yol açılması konusunda önemli bir fırsat yarattığını düşünüyoruz. Bizde çağrımızı bizzat görüşerek ilettik ve bu konuda kendilerinin kararını beklediğmizi söyledik" dedi.

  "TUTUKLULAR ZAMAN TANINMASINI İSTEDİ"

  Tutukluların kendi arasında bir değerlendirme yaptıklarını belirten Kışanak, şunları söyledi:

  "İçeride oldukça fazla sayıda açlık grevinde olan var. Kendi iç değerlendirmelerini yapacaklarını söylediler. Bu çağrıyı çok önemsediklerini, kendileri için çok değerli olduğunu hem sayın Öcalan'ın çağrısını hem BDP blok bileşenlerinin, hem DTK'nın çağrısını çok önemli olduğunu, bunu mutlaka olumlu bir şekilde değerlendireceklerini ifade etiler. Kendilerinin de ayrıca Türkiye kamuoyuna bu süreçte olumlu katkı sunan herkese çok teşekkürleri var. Bizim adımıza bu teşekkürü tüm Türkiye demokratik kamuoyuna iletin dediler. Çünkü biz buradan bir çığlık yükselttik. Çözüm konusunda irademizi ortaya koyduk, bedenimizi orataya koyduk, bir yol açmaya çalıştık. Türkiye'nin demokratik kamuoyu da bunu sahiplendi. Güçlü bir destek verdi. Bugün yapılan çağrıların da önemli olduğunu bunu değerlendireceklerini ve bir sonuca ulaşacaklarını söylediler. Biz şimdi onların kararlarını bekliyoruz. Bize bir sonuç bir karar iletmelerini bekliyoruz. Bu konuda hassas olduklarını gördük. Biz umuyoruz ki kararları olumlu yönde olacaktır. Biz artık saniyelerin dakikaların önemli olduğunu izah ettik. Kendileri, kendi bireysel iradesiyle bu eyleme başladığı bu nedenle sonlandırılması konusundaki kararın da yine herkesin kendi iradesiyle vermesi gereken bir süreç olması gerektiğini ve kendilerine bu konuda biraz zaman tanınmasını istediler."

  "İLK İKİ GRUPTA YER ALANLARIN CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI VAR"

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kışanak, "Görüştüklerimizin tamamı kararlarının bireysel olduğunu ancak koğuştaki arkadaşları ile görüşmek istediklerini kaydetti. Onların kararını almak istiyoruz. Ortak bir kararımız da vardı. Bu akşam da buradan bir ortak karar ve yaklaşım çıkacağını bekliyoruz. Burada bir ve ikinci gruptan çok sayıda arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın çok ciddi derecede sağlık sorunları var. Artık onlar için saatler, dakikalar önemli. Onlar da bu aciliyetin farkındalar. Kararlarını hızlı vermek için bir gayret gösterecekler. Umarım bu akşam bu konuda olumlu bir sonuç alırız. Ancak iç tartşmaları, kendi iç değerlendirmeleri olaki bu akşam sonuçlanmazsa belki sabaha kalma ihtimali de var. Kararları olumlu olursa özellikle ilk iki grupta yer alan arkadaşların ciddi sağlık sorunları var. Bundan sonra tedavilerin hastanede yapılması gerekiyor. Bizler de kendilerine yardımcı olacağız, yanlarında olacağız. Biz milletvekilleri olarak açlık gervine başladığımız da kamuoyuna açıkça deklere etmiştik. Bizim açlık grevine başlamamızın iki önemli nedeni vardı. Biz cezaevlerinde olabilecek bir ölümün önüne geçmek için, hayat kurtarmak için böyle bir tutum almıştık. Bu nedenle biz cezaevlerindeki gelişmeleri bekleyeceğiz. Cezaevlerinde bu eylem sonuçlanırsa bu karar bizim için de bağlayıcı olacaktır" diye konuştu.

  SİİRT'TE KARARLARINI YARIN AÇIKLAYACAKLAR

  Siirt'te E Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde bulunan 10 PKK/KCK'lı cazaevine giren İHD Şube Başkanı Roja Aslan görüştü. Aslan, çıkışta yaptığı açıklamada, Öcalan'ın açıklamasını kendilerine ilettiklerini belirterek, "Açlık grevinde bulunan arkadaşlarla görüştük. Kendileri bu gece kendi aralarında görüşerek kararlarını yarın açıklayacaklarını söylediler" dedi.

  Bu arada cezaevine giren bir grup doktor da açlık grevinde bulunanları kontroldan geçirmek istedi. Ancak, doktorların bu talebi grevciler tarafından kabul edilmedi.


  Görüş Bildir