Petrol
114.12
-0.02%
Euro
16.30
0.34%
Dolar
15.59
0.32%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
478.560
-3.08%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Gümrüklerde oy verme işlemi başladı

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için sınır kapılarında ilk tur oy verme işlemi Kırklareli'nin Dereköy Gümrük Kapısı'nda başladı.
  • 26.07.2014 - 10:03
  Gümrüklerde oy verme işlemi başladı

  Gümrüklerde oy verme işlemi başladı #1

  Cumhurbaşkanlığı seçimi için sınır kapılarında ilk tur oy verme işlemi Kırklareli'nin Dereköy Gümrük Kapısı'nda başladı. Gurbetçiler, gümrük kapısının geçiş bölümünde kurulan sandıkta oylarını kullandı. Yurt dışında yaşayan gurbetçiler 10 ağustosta kadar belirlenen noktalarda oy kullanabilecek. İlk turda cumhurbaşkanı seçilemez ise, ikinci tur için yurt dışında yaşayan Türkler 17 Ağustos - 24 Ağustos arası sandık başına gidecek. Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimine göre, yurt dışındaki seçmenlerin, "www.ysk.gov.tr"internet adresinden oy verecekleri gün ve saat aralığını bugün Türkiye saatiyle 17.00'ye kadar belirlemesi gerekiyor.

  EN ÇOK SEÇMEN ALMANYA'DA

  Yüksek Seçim Kurulu kayıtlarına göre yurt dışında en çok seçmen Almanya'da bulunuyor. Almanya'da bugünden itibaren 1 milyon 380 bin 909 kayıtlı seçmen sandık başına gidecek. Almanya'yı 293 bin 412 seçmenle Fransa, 238 bin 968 Hollanda takip ediyor. Belçika'da 126 bin 423, Avusturya'da 104 bin 536, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 91 bin 177 İsviçre'de 87 bin 85, Amerika'da 85 bin 941, İngiltere'de 77 bin 137 ve Avustralya'da 38 bin 923 seçmen köşk seçimlerinde oy kullanacak. Seçimlerde yaklaşık 2 milyon 700 bin gurbetçinin oy kullanması bekleniyor.

  Gümrüklerde oy verme işlemi başladı #2

  THY'YE BÜYÜK GÖREV

  THY yetkililerinden alınan bilgiye göre, yurt dışındaki vatandaşların oylarını kullandıkları son gün olan 10 Ağustos günü Türkiye'den iki adet kargo uçağı kalkacak ve daha önce belirlenen bölgelerdeki seçim torbalarını toplayıp doğrudan Ankara'ya getirecek. Avrupa dışındaki diğer ülkelerden gelecek torbalar ise tarifeli seferlerle süreç içinde İstanbul'da toplanacak. Bu torbalar uçağa 4 partinin temsilcisi ve Yüksek Seçim Kurulu'nun görevli elemanları eşliğinde alınacak. Torbalar uçağın kargo bölümünde değil, görevlilerin göz temasının kesilmediği uçağın kabin içinde getirilecek. Görevliler ve torbalar uçağın en arka koltuğunda torbaların yanında oturacak. İstanbul'da toplanan bu torbalar da son gün özel kurye kamyonlarıyla yapılacak bir konvoyla güvenlik elemanlarının beraberinde Ankara'ya götürülecek. İstanbul'da biriken bu torbaların karayolu ile götürülmesinin nedeni olarak da torbaların havalimanları arasında birkaç kez elden geçmesinin sakıncaları olabileceği düşüncesiyle yapıldığı öğrenildi.

  SINIR KAPILARI

  Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilecekleri sınır kapıları ise şöyle: "Gürbulak Karayolu, Türkgözü Karayolu, Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Pazarkule Karayolu, Esendere Karayolu, Dilucu Karayolu, Dereköy Karayolu, Habur Karayolu, Kapıköy Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Havalimanı, Antalya Havalimanı, Eskişehir Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Askeri Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Havalimanı, Kaş Limanı, Kuşadası Limanı, Ayvalık Limanı, İskenderun Limanı, Karaköy Limanı, İzmir Limanı, Aliağa Limanı, Çeşme Limanı, Derince Limanı, Mersin Limanı, Taşucu Limanı, Fethiye Limanı, Marmaris Limanı, Bodrum Limanı ve Samsun Limanı gümrük kapıları."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir