Günay: Şehit cenazesinde Itrî çalınsın

Günay: Şehit cenazesinde Itrî çalınsın

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Şırnak'ta şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Osman Çelik'in cenazesinde askeri bandonun çaldığı cenaze marşının durdurulmasını istemiş ve 'Burası köy yeri. Kesin cenaze marşını, millet tekbir getirecek' demişti.

CENAZEMDE ITRİ ÇALINSIN VASİYETİ

Yenişafak'tan Elif Özlem Karataş'ın haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, cenazelerde bando ve Chopin marşı çalmanın Türk halkı tarafından içselleştirilmemiş bir durum olduğunu belirterek, cenazelerin kendi ritüellerimize uygun olarak kaldırılması gerektiğini belirtti. Antalya'daki şehit cenazesinde çalınan bandoyu susturarak eleştirilen Bakan Günay, Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi'ne konuştu. Günay, kendi cenazesinin ise Chopin'in cenaze marşıyla değil, Itri'nin Segâh ilahisiyle kaldırılmasını yakınlarına vasiyet ettiğini açıkladı.

Bakan Günay, 'Elbette şehit cenazesi görkemli törenlerle kaldırılmalı. Ama böyle bandolarla değil de Türkiye'nin en iyi hafızlarının yer aldığı bir grubun Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Kasidesi'ni okuması daha gösterişli olmaz mı? Düğünümüzde de cenazemizde de kendimize ait olanı çalmalıyız' dedi.

KENDİMİZE AİT OLAN ÇALINMALI

Günay, devletin protokol cenazelerinde bando çalınmasının 70 yıldır yapıldığını, lakin halk tarafından benimsenmediğini belirterek, 'Cenazelerimizi kendi ritüellerimize göre kaldırmalıyız. Yıllardan beridir orkestra ya da bandolar eşliğinde cenaze törenleri yapılıyor ama halkımız bunu benimsemedi' diye konuştu. Cenazelerde neden Türk eserleri değil de Chopin çalındığını anlayamadığını, bu şekilde kendi kültürümüzden uzaklaştığımızı kaydeden Günay, şunları söyledi: 'Halbuki biz yıllardan bu yana Chopin'in marşı yerine, belki orkestra tarzına dökerek Itrî'nin o saltanatlı tekbirini söylemeye çalışsaydık, bugün çok daha görkemli, çok daha gösterişli, çok daha vakur törenler yapılabilirdi. Zaten kendi cenazemin de Chopin'in cenaze marşıyla değil, Itrî'nin Segah ilahisiyle kaldırılmasını yakınlarıma vasiyet ettim. Benim cenazem Itrî ile kaldırılsın.'

TÜRKİYE'NİN MOZART'I

Bakan Günay'ın, "Onun eserleriyle gömülmek istiyorum" dediği Itrî, Türk müzik tarihinin en büyük dehaları arasında yer alıyor. 17 yüzyılda yaşayan 'Buhurizade Mustafa Itri' (d. 1640, İstanbul - ö. 1712) Osmanlı sarayında musiki dersleri vermesi ve birçok padişahın himayesini görmüş olmasıyla biliniyor. Mevlevi olduğu düşünülen Itrî, Klasik Türk Musikisi yanında dini musikide de çok büyük eserler verdi. Bunlar arasında Segah Bayram Tekbiri, Segah Salat-ı Ümmiye, Cuma Salatı, Dilkeş-haveran Gece Salası, Rast Mevlevi Naatı gibi meşhur eserler yer alıyor.