Dolar
7.2631
3.1016%
Euro
8.6287
3.0083%
Altın
2065.02
1.3133%
Borsa
1052.26
-3.6215%
G. Altın
481.606
4.292%
Bitcoin
85995.81
4.9478%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Güneydoğu'da 217 bin abonenin elektriği kesilecek

  Güneydoğu'da 217 bin abonenin elektriği kesilecek

  Güneydoğu'da borcunu ödemeyen kamu kurumları dahil 217 bin abonenin elektriği kesilecek.
  • 30.12.2013 - 12:33
  Güneydoğu'da 217 bin abonenin elektriği kesilecek

  Güneydoğu'da 217 bin abonenin elektriği kesilecek #1

  Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye, (DEDAŞ) bağlı Dicle Elektrik Perakende Satış Şirketi, (DEPSAŞ), Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta elektrik borcunu ödemeyen aralarında kamu kuruluşlarının da bulunduğu 217 bin abonenin elektriğini kesecek.

  TÜRKÇE - KÜRTÇE AFİŞLER ASILDI

  Şirket, elektrik sayaçlarının ücretsiz değiştirileceğini kentlerde billboardlara Türkçe ve Kürtçe afişler asarak duyurdu. DEPSAŞ, abonolerin biriken elektrik borçlarını ödemesi için 31 Aralık 2013 tarihine kadar faiz affı kampanyası uyguladığını bildirdi. Kampanya, yüz binlerce aboneye mektup ve SMS ile bildirildi.

  217 BİN ABONENİN ELEKTRİĞİ KESİLECEK

  Kampanyanın son ermesine kısa süre kala şirket, kampanya süresince borcunu ödememekte direndiğini saptadığı 6 ildeki 217 bin abonenin elektriğinin kesileceğini açıkladı. DEPSAŞ, elektriği kesilen abonelerin, borcunu ödemeden mühürleri kırarak enerji almaya devam etme alışkanlığının dikkat çekici boyutlarda bulunduğunu, bu yola başvuran aboneler ve yasal olmayan biçimde sayaca müdahalede bulunanların can güvenliklerini de tehlikeye soktuğu vurgulandı. Abonelerin kayıt dışı 'kaçak yollarla' elektrik kullanarak 'karşılıksız yararlanma' suçu işlemekten hapis cezası dahi alabildiği belirtildiği açıklamada, "Söz konusu aboneler bununla birlikte parasal müeyyideler ve 'kamusal haklardan men' ile sonuçlanan cezalarla da karşı karşıya kalabiliyor" denildi.

  ARALARINDA KAMU KURUMLARI DA VAR

  Özelleştirme öncesi yeterince uygulanmayan bu müeyyidelerin uygulanması için süreci tavizsiz biçimde işletme kararı aldığı belirtilen açıklamada şunlar yer aldı: "Bunun için hukuk büroları ve avukatlarla kapsamlı anlaşmalar imzalandı. Bu doğrultuda, aralarında belediye, köy içme suları, resmi ve kamu kurumları, şirket, ticarethane ve meskenlerin bulunduğu abonelerin enerji kesintisinin kış ortasında mağduriyetlere yol açmaması için herkesin yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulunuldu. DEPSAŞ, borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik enerjisi kullanma alışkanlığından vazgeçmeyen abonelere yönelik olarak bölge genelinde başlatacağı enerji kesme uygulamasına 1 Ocak'tan itibaren başlayacak. Kısa sürede tamamlanması beklenen borçlu 217 bin abonenin elektriğini kesme işlemini Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ( DEDAŞ) ekipleri Gerçekleştirecek. Bu uygulama, borcunu düzenli ödeyen abonelere kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamayı da amaçlıyor."

  AFİŞLERLE UYARILAR YAPILDI

  DEPSAŞ abonelerin elektrik sayaçlarının yenilenmesi için de bir dizi önlem aldı. Abonelerine bu konuda çağrıda bulunan şirket, kentlerde bilboardlara Türkçe ve Kürtçe olarak, "Yeni bir sayfa açalım. Elektrik sayacınızı ücretsiz değiştirelim. Sorunlu sayacınız nedeniyle ceza ödemeyin" yazılı afişler astı.

  Görüş Bildir