Euro
15.3359
0.12%
Dolar
13.5384
0.07%
Altın
789.2300
-0.03%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.869
0.95%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Güneydoğu'da 3 il karıştı

  Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıl dönümünde Batman, Şırnak merkez ve Cizre İlçesi'nde olaylar çıktı.
  • 09.10.2012 - 16:42
  Güneydoğu'da 3 il karıştı

  Güneydoğu da 3 il karıştı #1

  Batman'da BDP il teşkilatının bulunduğu Cumhuriyet Caddesi'nin bir kısmında oturma eylemi başlatan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat'ın da aralarında bulunduğu bir grup BDP'linin izinsiz yürüyüşüne polis izin vermedi. Yürümekte ısrar eden gruba polis, tazyikli su ile müdahale etti.

  Yolun orta refüjünde bulunan gazetecilerden bazıları tazyikli suyun etkisiyle yere düştü. Kamera ve fotoğraf makinaları hasar gören gazeteciler, görev yapmakta da zorlandı.

  BDP'li yöneticilerin yürüyüşüne polis izin vermezken Akat, BDP il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama sonrası partililer sessiz bir şekilde dağılırken, olaylara karışan 7 kişi gözaltına alındı.

  CEMİYETTEN KINAMA

  Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti, gazetecilerin hedef alınarak tazyikli su sıkılmasını, yazılı bir açıklama ile kınadı. Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti yaptığı açıklamada, görevli emniyet müdür yardımcılarına çağrıda bulunarak, sorumsuzluk içinde davranan görevliler hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

  ŞIRNAK'TA BASIN AÇIKLAMASI SONRASI GERGİNLİK

  Sessiz bekleyişin hakim olduğu Şırnak'ta, BDP'nin yaptığı basın açıklaması sırasında polis ekipleri tarafından sürekli uyarı anonsları yapıldı. Yapılan anonslarda, gösteri ve atılan sloganların yasadışı olduğu belirtilerek göstericilerin dağılması istendi. BDP il binası önündeki kalabalığın dağılmaması ve yasadışı sloganların atılmaya devam edilmesi üzerine polis ekipleri, zırhlı araçlarla göstericilere müdahale etti.

  Polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ettiği göstericiler de polise taşla karşılık verdi. 


  Görüş Bildir